Místopředseda pražské ČSSD se novinářům přiznal, že se při darování členských příspěvků straně vyhnul placení daní. Z kandidátky je ale pozdě Pocheho stáhnout, uvedl předseda pražské ČSSD Petr Hulinský.
Lídr jedné z kandidátek sociálních demokratů v Praze Miroslav Poche rezignuje na všechny stranické funkce. Uvedl to předseda pražské sociální demokracie Petr Hulinský.
Na kandidátce však zřejmě zůstane. Podle Hulinského jednal Poche v rozporu se stranickými principy. Podle čtvrtečního vydání Hospodářských novin dal loni své straně skrytě peníze přes několik členů, kteří pak několikasettisícový sponzorský dar vykázali jako členské příspěvky.
Hulinský dnes o záležitosti s Pochem údajně mluvil. „Jednal v rozporu s tím, jak v ČSSD postupujeme,“ řekl Hulinský bez bližších podrobností. Poche je v současnosti místopředsedou pražské ČSSD. Působí jako zastupitel hlavního města a placený předseda výboru pro infrastrukturu. Do zastupitelstva opět kandiduje, je lídrem v jednom ze sedmi volebních obvodů.
Na kandidátce Poche zřejmě zůstane. „V této fázi už nemůžeme na kandidátních listinách nikoho měnit," uvedl Hulinský. Strany mohou týden před volbami jednotlivé kandidáty pouze škrtat. To ale pražští sociální demokraté pravděpodobně nechtějí.
Hospodářské noviny uvedly, že Poche svým krokem znevěrohodnil hospodaření ČSSD. Deník míní, že Poche vlastně „popsal cestu, jak do stran mohou nekontrolovaně proudit peníze“.
Miroslav Poche se ke skrytému daru sám přiznal. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. Podle listu se však zbytečně přiznal k úmyslu porušit zákon. Politické strany totiž peníze ze sponzorských darů či členských příspěvků danit nemusejí. Podle experta Komory daňových poradců Jiřího Topinky jde o porušení zákona o účetnictví.
Pražská ČSSD dnes rozhodla, že daruje 200 tisíc na dobročinné účely. „Nesprávně nabyté prostředky si rozhodně ČSSD nemůže na svoji činnost ponechat,“ poznamenal Hulinský. Pražská buňka sociální demokracie podle svého předsedy také zadá audit hospodaření organizace za rok dva tisíce osm a dva tisíce devět.
„Není možné, aby se pochybovalo o účetnictví ČSSD v Praze. Audit proběhne v co nejkratší době a jeho výsledky budou k nahlédnutí všem zájemcům,“ konstatoval Petr Hulinský.
Podle politologa Lukáše Jelínka případ rozkrývá nedobrý způsob financování politických stran. „Zákon na jedné straně limituje, jaký dar lze přijmout a jaký ne, na druhé straně umožňuje skryté dary, například právě způsobem, jakým to udělal Miroslav Poche," uvedl Lukáš Jelínek pro Deník Referendum.
„Je na čase zahájit debatu, zda strany zůstanou svázány se státem pobíráním státních příspěvků na činnost, či zda je ponecháme sponzorům. V tom případě ale hrozí, že se strany začnou chovat podle toho, jak sponzor zapíská," myslí si politolog.
Podle Jelínka by bylo nejčistším řešením, pokud by se na činnost skládali členové sami. „Ovšem je třeba vytvořit takové předpoklady, jež by zabránily excesům, jako je ten dnešní," uzavřel Lukáš Jelínek rozhovor pro Deník Referendum.