Moravská epopej

David Mužík

Je to jako z pohádky. Princ dostane hračku, ale jelikož jich má mnoho, jaksi na ni zapomene. Vezme si ji chudý chasník a pečlivě se o ni stará. Přijdou volby, marnotratnému princi se po padesáti letech zasteskne a chce hračku zpátky. A proč by ne - má na ni přeci právo.

O kauze Slovanská epopej toho bylo napsáno dost, takže se spíše omezím na osobní pohled. Mucha na souboru dvaceti obřích pláten pracoval druhou polovinu života, mimo jiné podnikl řadu studijních cest. Soubor věnoval Praze, pokud pro něj vytvoří důstojný stánek. Dosud se tak nestalo, naopak se obrazů chopil Moravský Krumlov, který je opatroval a umístil do svého pomalu chátrajícího zámku. Potud známá fakta a teď špetka sentimentu.

Možná by zpupnost pražských pánů mohla zchladit trocha pokory a respektu před malým městem, které se o unikátní soubor od šedesátých let staralo, zrekonstruovalo ho, a to přesto, že mu ani nebyl věnován a nepatří. Možná by se při procházce místními lesy pánové uklidnili z předvolební horečky a zpytovali své svědomí. A finance, kterými bezesporu disponují, by mohli věnovat na obnovu a rekonstrukci krumlovského zámku jako výraz díků, že pro ně léta uchovával jejich vlastní zapomenutou hračku. Samozřejmě jako důkaz pokory největší by se slušelo Moravskému Krumlovu dar ponechat v opatrování dejme tomu v rámci decentralizace turistického ruchu a rozvoje zbytku republiky.

Nemyslím si, že tato pohádka bude mít konec, který bývá zvykem. Ale Krumlovu bych to určitě přál.

  #BečvaNevyšumí

  Téma otravy řeky Bečvy, jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách, při níž zahynulo na osmdesát tisíc ryb, je jednou z nejdůležitějších investigací Deníku Referendum. Reportéři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá případ sledují od počátku a přinesli v něm řadu nových zjištění. Nyní pokrývají soudní proces se svévolně obviněnou firmou Energoaqua a zpracovávají poznatky, které během něj vycházejí najevo. Podpořte naši další práci!

  Diskuse
  FK
  October 9, 2010 v 18.55
  Vidím to stejně - moc hezky vyjádřeno, díky.
  OW
  October 10, 2010 v 13.26
  Ano, já taky. Jsem Pražák a Prahu mám rád - a právě jako takový jsem přesvědčený, že v právu (přinejmenším morálním) jsou Krumlovčané. Jim tímto držím palce.
  Ondřej