Někteří politici v Praze 11 tvrdí, že jsou zastrašováni a fyzicky napadáni. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v návaznosti na zprávu, kterou dříve přinesl Deník Referendum.
„Jsme tu zastrašováni a fyzicky napadáni. Doufáme, že podniknete všechny potřebné kroky pro zajištění bezpečnosti občanů, než dojde k lidské tragédii," napsalo v září Hnutí pro Prahu 11 v dopise adresovaném ministru vnitra Johnovi. Policejní prezidium už uvedlo, že případ předá příslušnému krajskému policejnímu řediteli.
Současný starosta Jižního Města Dalibor Mlejnský (ODS) tvrdí, že si na zastrašování lidí nikoho nenajímá. Ačkoli se od násilí na Jižním Městě distancuje, na předvolební billboard se nechal vyfotit s vyznavači bojového umění - boxery a thaiboxery.
Jedním z nich je podle MfD i bývalý bodyguard uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře Roman Kracík. ČTK cituje zprávu Deníku Referendum, v níž jsme nedávno upozornili na to, že někteří svalovci na billboardu mají na sobě trička s heslem South is Ours. Heslo znějící v překladu Jih je náš je přitom poznávacím znamením militantní rasistické skupiny Ku-klux-klan.
Na případ původně upozornil ve svém blogu v Aktuálně.cz novinář Jan Urban. V jeho pokračování Urban píše: „Jako historik ovšem vím jistě, že v historii najdeme jenom málo případů, kdy spojení moci a politiky s bojovými sporty neskončilo ochranou korupce elity vyvolených a násilím proti občanům a politickým odpůrcům."
„Tím billboardem jsme chtěli říct, že podporujeme prospěšné sportovní aktivity. (...) Centrum bojových sportů je pro obyvatele Prahy 11 prospěšný projekt už jen proto, že zde mohou děti do čtrnácti let trénovat zdarma," uvedl Mlejnský na dotaz, proč se nechal vyfotografovat s bojovníky. Podle deníku ale Centrum bojových sportů získalo od radnice luxusní podmínky pro pronájem objektu, ve kterém v Praze 11 sídlí, uvedla MF Dnes.
Mlejnský bývá přiřazován k příznivcům takzvaných kmotrů pražské ODS. Na radnici v Praze 11 před čtyřmi lety po vnitrostranickém puči vystřídal Martu Šorfovou (ODS). Ta je podle MfD i jednou z těch, kterým bylo vyhrožováno.
Podnikatel Zdeněk Touš, který byl dříve také členem ODS a kritizoval vlivné kmotry v Praze 11, kandidát Chodovského hnutí do voleb Jiří Štyler nebo aktivista a kandidát do voleb Zdeněk Vítek (Hnutí za Prahu 11) byli podle deníku dokonce napadeni.
MfD v této souvislosti poukazuje na to, že všechny uvedené v letech 2006 až 2007 sledovala bezpečnostní agentura ABL, kterou tehdy vlastnil nynější ministr dopravy Vít Bárta (VV). ABL se od takových praktik distancuje, ale MfD tvrdí, že má důkazy, že sledování prováděli její detektivové.
Přitom je to právě ABL, která se vedle městské policie stará od roku 2007 o bezpečnost na Jižním Městě. Na radnici ji přivedl Mlejnský po svém zvolení. ABL obhospodařuje na Jižním Městě řadu bezpečnostních kamer, posílá do ulic sociální pracovníky nebo hlídky a dostává za to desítky milionů.