Praha by ráda ušetřila na provozu záchytky, vypsala proto veřejnou soutěž
ČTKMěsto Praha v současné době hradí provozovateli protialkoholní záchytné stanice 11 milionů ročně. Částka se odvozuje i od počtu neplatičů. Proto Praha hledá nového zřizovatele, kterému by platila fixní sazbu.
Praha by chtěla ušetřit na provozu záchytné stanice pro opilé. Vypsala proto výběrové řízení na nového provozovatele tohoto zařízení. Podle radního Milana Pešáka (ODS) totiž v posledních letech narůstají náklady, které město hradí za ty, kteří za svůj pobyt na záchytce nezaplatí. Jedná se především o cizince a bezdomovce.
Jediná protialkoholní záchytná stanice na území hlavního města je v současné době v nemocnici Na Bulovce. Pešák ČTK řekl, že Praha za tyto služby ročně uhradí provozovateli asi jedenáct milionů korun. „Disciplína v placení ale klesá," poznamenal Pešák. Například za rok 2007 musela Praha za dlužníky doplácet přibližně o tři miliony méně. Kdyby byla záchytka asi z osmdesáti procent obsazená a všichni by za svůj pobyt zaplatili, město by zařízení podle Pešáka nemuselo dotovat vůbec.
Praha chce proto ve výběrovém řízení vybrat provozovatele, kterému bude platit jednotnou částku za rok nezávisle na počtu neplatičů. Podle předpokládané hodnoty zakázky by chtěla za rok platit maximálně devět milionů korun. „Chceme dosáhnout co nejlepšího poměru cena - výkon," uvedl Pešák.
Nový systém by měl podle radního přenést také více odpovědnosti na samotného provozovatele. Ten by si zřejmě mohl sám rozhodovat o tom, kolik bude činit poplatek za pobyt na záchytce.
Podle Pešáka město netrvá na zcela novém provozovateli, o zakázku se může ucházet i Bulovka. Metropole zároveň chce, aby se nesnížil počet lůžek, který pro opilce v současnosti v Praze je. Může zůstat stejný nebo se zvýšit.
Nový provozovatel by měl záchytku zajišťovat od ledna 2011. „Uvidíme, jak bude výběrové řízení vypadat. Vyhodnocovat jej bude až nová rada. Vítěze nemusíme vůbec vybrat," uvedl radní.