Ve Francii se konaly další demonstrace proti důchodové reformě
ČTKFrancouzské odbory protestují proti návrhu důchodové reformy, která stanoví zvýšení minimální hranice odchodu do důchodu do roku 2018 ze 60 na 62 let. Ve Francii se kvůli tomu včera konala demonstrace a další se plánují.
Statisíce lidí ve francouzských městech včera nanovo demonstrovaly proti návrhu zákona o důchodové reformě. Šlo už o třetí pochod od konce prázdnin - a první v sobotu. Odborový svaz CGT uvedl, že do ulic vyšlo 230 průvodů, například v Rennes, Saint-Brieuc na západě země, Saint-Etienne na východě, v Aix-en-Provence na jihu či v Calais na severu.
Údaje o účasti se poměrně výrazně liší. Podle francouzského ministerstva vnitra se demonstrací účastnilo 890 tisíc lidí, podle odborů pochodovalo v průvodech kolem 2,9 milionu účastníků. Údaj z odborových zdrojů je zhruba stejný jako u minulé demonstrace ze 23. září, policejní čísla jsou o něco nižší.
Při posledních zářijových manifestacích vyšly do ulic podle odborů až tři miliony lidí, úřady však tvrdily, že to bylo na 1,12 milionu.
Odbory doufají, že vláda ustoupí, pokud jde o návrh důchodové reformy, kterou již schválili v prvním čtení poslanci a která stanoví zvýšení minimální hranice odchodu do důchodu do roku 2018 ze 60 na 62 let.
Minimální doba, po kterou mají lidé platit důchodové příspěvky, má zůstat 40,5 roku. Kdo do státní kasy neodváděl peníze celou tuto dobu, má dostat plný důchod až od 67. roku věku, dosud to bylo možné od pětašedesáti let. Návrh zákona začne v úterý projednávat horní komora francouzského parlamentu.
Důchodová reforma je hlavním projektem prezidenta Nicolase Sarkozyho ve druhé části jeho pětiletého mandátu. Reformu označuje za nezbytnou s ohledem na vysoký deficit státního rozpočtu, což podle průzkumu uznává i většina obyvatel. Sarkozy připustil možné úpravy, ale odmítl ustoupit ohledně pozdějšího odchodu do důchodu.
Levicová opozice považuje pozdější odchod do důchodu za nespravedlivý pro ty zaměstnance, kteří začali pracovat pozdě a vykonávali fyzicky náročné povolání. Podle průzkumů také většina Francouzů podporuje protestní hnutí, ale reformu považuje za nevyhnutelnou.
Dnešní akce rozhodně není poslední, další vlnu stávek a protestů zorganizovaly odbory na 12. října.
Ve středu se proti vládním úsporným krokům zdůvodňovaným potřebou zabránit případnému prohloubení hospodářské a finanční krize konaly demonstrace v několika zemích Evropské unie. Největší rozsah měla akce, kterou svolala do Bruselu Evropská odborová konfederace (ETUC) a které se zúčastnilo kolem sta tisíc lidí z nejrůznějších koutů Evropy.