OSN obviní Rwandu, Ugandu a Burundi z válečných zločinů
Roman BurešUganda, Rwanda i Burundi neuznávají závěry zprávy OSN, která by měla vyjít v pátek, o údajných válečných zločinech, páchaných armádami těchto afrických států na území bývalého Zairu. Součástí zprávy je i obvinění rwandských vojáků z genocidy.
Uganda se připojila k předchozím stížnostem Rwandy a Burundi proti zprávě OSN, která přináší detaily údajných válečných zločinů, kterých se měly dopustit armády těchto afrických států v Demokratické republice Kongo.
Návrh zprávy, která se zabývá konflikty v bývalém Zairu mezi lety 1993 a 2003, identifikuje stovky válečných a jiných zločinů, způsobených mimo jiné také armádami sousedních států. Datum vydání konečné verze zprávy bylo po stížnostech Rwandy posunuto na páteční odpoledne.
V prvotní verzi, která unikla začátkem srpna, byli ugandští vojáci obviněni ze zabíjení a mučení civilních obyvatel Zairu v několika oblastech. Vojáci sousední Rwandy byli pro změnu obviněni ze zabíjení desítek tisíc příslušníků etnika Hutu, kteří se v Demokratické republice Kongo skrývali v uprchlických táborech. Jejich činy by podle původní verze zprávy OSN mohly být klasifikované jako genocida.
Ve čtvrtečním dopise adresovaném OSN ugandský ministr zahraničních věcí Sam Kutesa závěry zprávy ostře odsoudil a označil je za soubor fám, který má chybnou metodologii a nedostatečné zdroje i úroveň důkazů. „Uganda odmítá návrh zprávy v jeho celkovém znění a požaduje, aby nebyl publikován,“ napsal Kutesa v dopise.
Kutesa pohrozil, že obvinění OSN by mohly Ugandu donutit k přehodnocení jejích závazků v mezinárodních mírových sborech, včetně Somálska, kde ugandští vojáci tvoří základní osu jednotek Africké unie.
Podobně hrozila i Rwanda, i když vyjádření později odvolala: bude-li zpráva publikována bez dodatečných vyjádření obviněných států, stáhne prý vojska ze súdánského Darfúru.
Obhájci lidských práv se nyní obávají, že závažná obvinění zprávy budou kvůli politickým důvodům stažena a celý dokument bude zmírněn nebo nebude vůbec vydán.
Navi Pillayová, vrchní komisařka OSN pro lidská práva ale ve čtvrtek prohlásila, že zpráva bude publikována bez vážnějších zásahů do obsahu a její jádro zůstane nezměněné. Podle agentury AP, která údajně získala kopii finální verze zprávy, jsou některá choulostivá místa zprávy přeformulována, ale obvinění z genocidy proti Rwandě zůstalo nedotčené.
I přes některé změny označil rwandský ministr zahraničí Louise Mushikiwabo dokument za chybný a nebezpečný od začátku do konce. „Naše komentáře se soustředí na sedm dílčích oblastí, které jasně ukazují, že průběh mapování byl intelektuálním selháním, stejně jako urážkou historie,“ uvedl Mushikiwabo směrem k OSN.
Obvinění z možných zločinů genocidy zasáhne podle agentur obzvláště tvrdě současný rwandský režim, jelikož odvozuje větší část svojí legitimity z toho, že se prohlašuje za vládu, která dokázala zastavit veškeré vraždění v zemi.
Další informace:
The Guardian Uganda rejects UN report on war crimes in Congo
AFP UN report on DR Congo an 'insult to history': Rwanda
The Guardian Leaked UN report accuses Rwanda of possible genocide in Congo