Detektivové agentury ABL hledali od roku 2006 kompromitující materiály na komunální politiky na Praze 11, tvrdí to Mladá fronta Dnes. ODS podává žalobu a žádá prošetření. Bývalý majitel ABL Vít Bárta ale informace popírá.
Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), si údajně dělala kompletní prověrku klíčových lidí z vedení radnice Prahy 11. Mladá fronta Dnes (MfD), která už ve čtvrtek informovala o sledování někdejší starostky ODS Marty Šorfové, zjistila, že si detektivové chystali detailní přehled o rodinných a majetkových poměrech pěti dalších politiků, shromažďovali o nich zákonem chráněné osobní informace nebo data z policejní evidence.
MfD má k dispozici seznam lidí, na němž kromě někdejší starostky Prahy 11 figuruje i jméno tehdejšího zastupitele za Evropské demokraty Iva Svobody, zástupce starostky za ČSSD Ivana Škody a také Jana Šimůnka a zastupitele za ODS Jana Vašíčka a Dalibora Mlejnského. Dva posledně jmenovaní o údajném sledování sami promluvili už ve čtvrtek. Všichni politici se ale o sledování dozvěděli až od novinářů.
Detektivové při pátrání získali informace o majetku, pobytu i chování a slabých místech politiků. Shromáždili také řadu osobních údajů, které čítají čísla řidičských průkazů, čísla pasů, údaje ze zbrojních průkazů, informace o registračních značkách nebo data o trestním stíhání. Zdá se tedy, že hledali slabá místa politiků, přes něž by se na ně dalo tlačit.
Třeba u Iva Svobody upozornili na možnou trestnou činnost jeho syna, u Mlejnského popsali jeho aktivity ve firmě, která byla vytunelována. Pracovníci ABL také fotografovali byt Ivana Škody a vyptávali se spolužačky jeho syna. Ve spisu je detailně popsáno bydliště Jana Vašíčka, včetně podrobností o ovládání výtahu v domě, o tom, jaké jsou v budově okna, dveře a únikový východ.
Případem se začne zabývat policie. Nynější vedoucí hlavní kanceláře ODS Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. V dokumentech o ní údajně nechybí ani detaily ze soukromí nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. Premiér Petr Nečas už ve čtvrtek uvedl, že v materiálech byly i snímky dětí Šorfové. ODS tvrdí, že byla několikanásobně porušena práva na ochranu osobnosti a soukromí. Nečas očekává, že věc bude rychle a řádně vyšetřena podle principu „padni komu padni".
K aféře se vyjádřila i opoziční ČSSD. V případě, že se vina agentury ABL prokáže, měl by podle Bohuslava Sobotky ministr Bárta rezignovat. Vyzval rovněž k tomu, aby z vedoucích míst ve státní správě odešli všichni bývalí zaměstnanci agentury ABL. „Je totiž otázkou, zda stejné metody nepoužívá tato agentura, přímo propojená s Věcmi veřejnými, pro získávání zakázek i dnes," varoval Sobotka.
Ministr Bárta ve čtvrtek v tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. V rádiu Impuls Bárta řekl, že dokumenty považuje za falzum a těší se na výsledek soudu. MfD si ale za pravdivostí svých informací stojí.
„Trváme na tom, že materiál o sledování politiků vznikl v dílně agentury ABL. Tyto dokumenty vytvořil v roce 2006 detektiv této firmy, což ostatně dokazuje i digitální stopa dokumentu v elektronické podobě. Redakce MfD je získala rovněž od zdroje z ABL. Dnešní slova Víta Bárty vnímáme jako logickou reakci na zveřejnění pro něho nepříjemných informací z minulosti," sdělil zástupce šéfredaktora Jiří Kubík.
Nápadné však je, že se čtyři roky starou kauzou sledování přišla MfD těsně před komunálními volbami. Kauzy už využil radní Janeček, který naznačil, že spíše než Věci veřejné stojí za sledováním bývalí členové ODS, jež nyní hájí barvy TOP 09. Právě TOP 09 je největším konkurentem ODS v pražských komunálních volbách.