Nejuzavřenějším úřadem je pražský magistrát
ČTKHlavní cenu v soutěži o uzavřenosti úřadů v letošním roce vyhrála Praha za projekt Opencard. Praha s výsledky soutěže nesouhlasí, podle ní nejsou objektivní. Soutěž již poosmé uspořádala Otevřená společnost.
Hlavní cenu v soutěži o nejhorší příklady uzavřenosti úřadů letos získala Rada hlavního města Prahy za utajování informací kolem projektu Opencard. Nejvyšší cenu za otevřenost veřejné správy obdrželo město Lanškroun na Orlickoústecku za zveřejňování informací z jednání městské rady. Praha s výsledky soutěže nesouhlasí, podle ní nejsou objektivní.
Soutěž, jejíž výsledky dnes byly vyhlášeny v Praze, osmým rokem uspořádala Otevřená společnost. Letos obdržela rekordních 94 nominací. Do soutěže z nich nakonec přijala 58 jako hodnověrných.
Kladné ocenění mělo šanci získat od odborné poroty dvanáct následováníhodných příkladů, záporných bylo čtyřicet šest. Bývalý poslanec Oldřich Kužílek za organizátory poznamenal, že se v soutěži vyskytly „případy brutálního odepírání informací, které je prováděno rafinovaněji než dříve".
Vedení Prahy bylo nominováno za smlouvu s Českými drahami o údajném utajování informací při spolupráci na integraci systémů karet Opencard a In-karty. I když se integrace neuskutečnila, rada města nechala zpracovat zadávací dokumentaci k zajištění kartového centra, kterou prohlásila za neveřejnou. „Znát koncept toho, jak má být centrum vytvořeno, je důležité z hlediska ochrany osobních údajů," řekl Oldřich Kužílek.
Praha se hájí tím, že ochranu některých informací požadovaly České dráhy. Praha ale na tuto podmínku nepřistoupila a smlouvu s dopravcem neuzavřela. Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa se nezakládá na pravdě ani tvrzení týkající se výběrového řízení na nového provozovatele kartového centra.
Smlouvu s ČD kritizovali hlavně opoziční zastupitelé vzhledem k tomu, že realizace projektů obou karet byla financována z veřejných peněz. Podle kritiků je navíc projekt Opencard předražený, město za něj zaplatilo přes 800 milionů korun.
V kategorii odpírání přístupu k informacím zvítězily Lesy ČR za to, že odmítly sdělit podrobnosti o kontroverzní výměně státních pozemků v oboře Radějov u Hodonína na území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, které získal bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice Leoš Novotný pro chov daňků.
Převod je předmětem právních sporů, Lesy ČR kvůli ničení přírody daňky dostaly pokutu 350 000 korun. Na jednoho z žadatelů o informace si dokonce najaly zahraniční advokátní kancelář.
Kategorii omezování svobody projevu vyhráli tajemník znojemské radnice a tamní obecní policie za to, že jednomu z místních občanů jeho zadržením znemožnili účast na jednání městského zastupitelstva. Dnes už bývalý tajemník Vladimír Krejčíř je nyní stíhán za údajné braní úplatků. „Není to zcela bez souvislosti," poznamenal s úsměvem Kužílek.
V kladných kategoriích si ceny v podobě nápisů na smaltovaných cedulích odnesli kromě zástupců lanškrounské radnice také představitelé Mostu za přehledné zveřejňování veřejných zakázek včetně výsledné ceny. Náměstek primátora Luboš Pitín k tomu uvedl, že cena za zakázku se díky tomu i vyšší konkurenci už léta snižuje.
Brno pak získalo cenu za Brněnský Metropolitan, v němž radnice dává stejně velký prostor všem stranám v zastupitelstvu.