Opencard jako příklad netransparentních veřejných zakázek
Saša UhlováMinistr vnitra Martin Pecina uvedl v souvislosti s projektem Opencard, že je nutná legislativní změna, která by firmám a politikům zabránila v nekalých machinacích a praní špinavých peněz.
Anonymita firem v souvislosti s akciemi na majitele je naprosto fatálním nástrojem pro praní špinavých v peněz. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl ministr vnitra Martin Pecina v rámci diskuse o pražském projektu Opencard. Podle Peciny nikdo v tomto státě nemá zákonný nástroj k zjištění toho, kdo skutečně stojí za firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem karet Opencard. Ministr dodal, že je nutná legislativní změna.
Karta Opencard funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní i platit parkovné. Unikátní zakázku na dodání karet v hodnotě zhruba 400 milionů korun získala od magistrátu firma Haguess, která má utajeného vlastníka — může jím být prakticky kdokoliv, kdo v danou chvíli akcie drží, a jeho jméno nemusí být uvedeno v obchodním rejstříku. Pecina v televizi řekl, že možnost zjistit majitele firmy Haguess momentálně nemá ani pražský primátor Pavel Bém (ODS), ani nikdo jiný.
Projekt je dlouhodobě kritizován, audit navíc nedávno ukázal, že si projekt do poloviny tohoto roku vyžádal náklady ve výši 888 milionů korun, přičemž příjmy byly nulové.
Anonymní akcie na majitele kritizuje hned několik politických stran. Návrh na zákaz listinných akcií na majitele podali sociální demokraté společně se zelenými, vlastní návrh chystají také lidovci. Nicméně na serveru MPO Businessinfo.cz lze stále nalézt návod na offshorové podnikání a převody majetku do daňových rájů. Tím stát nejen přichází o daňové příjmy, ale také se zbavuje možnosti zjistit, zda za firmou nestojí například sami zastupitelé přidělující zakázku.