Americký Kongres projedná největší prodej zbraní v historii
Roman BurešObamova vláda předloží v příštích týdnech Kongresu návrh na prodej vojenské techniky Saúdské Arábii v celkové hodnotě šedesáti miliard dolarů. Podle analytiků bude obchod kvůli zvyšujícím se obavám z Íránu a vysoké nezaměstnanosti bez problémů schválen.
Vláda Baracka Obamy v příštích čtrnácti dnech předloží Kongresu návrh na prodej vojenské techniky Saúdské Arábii v hodnotě přibližně šedesáti miliard dolarů, informuje deník Wall Street Journal. Pokud zákonodárci návrh schválí, stane se z něj největší obchod se zbraněmi v historii Spojených států.
Obchod, který je v jednání už od roku 2007, by měl posílit schopnost Saúdské Arábie ubránit se útoku ze strany Íránu, který by měl podle Američanů do dvou let disponovat také jadernými zbraněmi. Prodej vyspělé vojenské techniky, převážně bitevních letounů, vrtulníků a jejich výzbroje, by tak měl Saúdům zajistit vzdušnou převahu nad potenciálními agresory.
Obě komory Kongresu budou mít od podání návrhu třicet dní na pozměnění, schválení nebo kompletní zamítnutí zakázky. Pokud bude schválena, může Obamova vláda zahájit konečná jednání.
Američtí zákonodárci ale v posledních desetiletích často ukazovali spíše neochotu k velkým zbrojním kontraktům se Saúdskou Arábií, částečně kvůli odporu Izraele nebo jako reakci na teroristické útoky na Světové obchodní centrum. Někteří zákonodárci měli také obavy z prodeje zbraní státu, který má problémy s dodržováním lidských práv a rovnoprávností žen.
Analytici ale předpokládají, že kvůli zvyšujícím se obavám z Íránu byl měl vládní návrh oběma komorami Kongresu projít bez větších změn.
Nejmenovaný úředník z amerického ministerstva obrany v úterý řekl agentuře Reuters, že obchod mimo jiné zahrnuje prodej čtyřiaosmdesáti bitevních letounů F-15, modernizaci desítek dalších, které již Saúdové vlastní, a prodej asi sedmdesáti bojových vrtulníků Black Hawk. Obě strany navíc údajně jednají o modernizaci saúdskoarabského námořnictva a protiraketové obrany v hodnotě dalších desítek miliard dolarů.
Podle Michaela Knightse z Washingtonského institutu pro politiku Blízkého východu nebude mít návrh problém Kongresem projít: „Dohoda má velkou šanci na schválení s žádnými nebo malými úpravami.“ Přípravy dohody trvají již od roku 2007, a tak se veškeré třecí plochy, včetně námitek Izraele, již podařilo odstranit, řekl Knights.
„Obava z jaderného Íránu je jak ve Washingtonu, tak v Rijádu i Tel Avivu největší v historii. Americké zbrojařské firmy se navíc chtějí vyrovnat špičkovým evropským výrobcům, kteří zbraně často prodávají bez omezení,“ dodal Knights.
Zachování pracovních míst
Aby Obama dosáhl hladkého schválení zákona, bude podle analytiků také poukazovat na pozitivní důsledky obchodu na americkou ekonomiku a počet pracovních míst. V čase vysoké nezaměstnanosti nebudou chtít členové Kongresu ohrozit žádná pracovní místa, obzvláště před blížícími se listopadovými průběžnými volbami.
Bílý dům bude podle deníku Guardian klást důraz na to, že obchod zajistí ve firmách jako je Boeing, Northrop Grumman, Lockheed Martin nebo General Electric přibližně pětasedmdesát tisíc pracovních míst.
Izraelské obavy
Írán zatím na aktuální situaci nereagoval. Námitky k uskutečnění obchodu má ovšem také Izrael. Na popud židovského státu bude do všech stíhaček F-15 saúdské armády přidána speciální technologie, která zabrání útoku na jiné letouny americké výroby používané Izraelem.
Tel Aviv již v minulosti vyjádřil obavy, aby se některý ze saúdských pilotů nepustil do sebevražedné mise proti izraelským cílům. Nová technologie by podobnému útoku měla zabránit. Spojené státy na popud Izraele z obchodu údajně také stáhly taktické rakety pro letouny F-15, které mohou zasáhnout pozemní cíle na velké vzdálenosti.
Další informace:
The Guardian US prepares to approve $60bn arms deal with Saudi Arabia
AFP Congress to Be Told of 60-Billion US-Saudi Arms Deal
AFP Largest-ever US arms deal aimed at countering Iran threat