Generální stávka v JAR byla po třech týdnech přerušena
Roman BurešJihoafričtí státní zaměstnanci se po více než třech týdnech stávky a protestů vrátí do práce. V pondělí je k tomu vyzvaly odborové organizace, které ale zároveň pohrozily, že pokud nebude finální dohoda s vládou uzavřena brzy, stávku obnoví.
Zdravotníci, učitelé a další státní zaměstnanci v Jihoafrické republice se v úterý po třítýdenní stávce vrátí do práce. Jihoafrické odborové organizace ale pohrozily, že pokud se s vládou do dalších tří týdnů nedohodnou na přesných platových podmínkách, masové protestní akce opět obnoví.
Odbory přerušily stávku poté, co jim vláda prezidenta Jacoba Zumy slíbila navýšit platy o sedm a půl procenta. Původním požadavkem odborů bylo více než osmiapůlprocentní plošné navýšení.
Chris Klopper z odborové organizace ILC v pondělí prohlásil: „Očekáváme, že se zaměstnanci dostaví do práce okamžitě, což znamená zítra.“
Podle Thobile Ntoly, předáka Jihoafrického demokratického svazu učitelů, způsobilo stávku chování vlády, ne státních zaměstnanců. Ale dodal, že „v každé stávce přijde čas, kdy člověk musí zvážit všechny svoje možnosti“.
Ntola si navíc myslí, že by se zvýšení platů nemělo týkat politiků na nejvyšších místech státní správy. „Naše požadavky jsou upřímné. Nerovnosti v této zemi jsou hodně velké, a musí být sníženy,“ dodal Ntola v pondělním projevu.
Do stávky se zapojily 1,3 miliony státních zaměstnanců po tři týdny. Místo zaměstnanců nemocnic museli sloužit vojenští zdravotníci a dobrovolníci. Ve školách se neučilo vůbec a soudci byli nuceni odkládat většinu procesů kvůli nepřítomnosti ostatních zaměstnanců.
Násilí a výhrůžky
Jihoafrická policie několikrát použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání protestujících, kteří blokovali nemocniční budovy, a několik set lidí zatkla. Místní média ale spíše než o násilí ze strany policie informovala o případech napadení a zastrašování státních zaměstnanců, kteří se ke stávce nepřipojili.
Na konci minulého týdne musela být hospitalizována Lynette Dubeová, zdravotní sestra z města Soweto. Podle místních médií ji dav demonstrantů zbil přímo na chodbě nemocnice a způsobil jí zranění krku a hlavy. Ve čtvrtek byla jiná sestra v nemocnici ve městě Pietermaritzburg pobodána a údajně se objevily i případy únosů.
Podle ekonomů stojí každý den stávky veřejný sektor JAR jednu miliardu randů (asi dvě a půl miliardy korun). Podle jihoafrické obchodní komory dlouhotrvající stávka postupně vyčerpala většinu zisků z pořádání nedávného úspěšného světového šampionátu ve fotbale.
Další informace:
The Guardian South African unions suspend public sector strike
The Guardian South African nurses beaten during state worker strikes