Kodaň: předsedkyně summitu rezignovala, policie znovu zatýkala
Anna SedláčkováKodaňskému summitu dnes dominovaly pokusy tisíců demonstrantů proniknout do konferenčního střediska a rezignace kritizované předsedkyně klimatické konference Connie Hedegaardové.
Tisíce demonstrantů dnes ráno zaplavily ulice Kodaně, aby se pokusily proniknout do konferenčního střediska Bella Center a na protest proti dosavadnímu vývoji summitu převzít oficiální jednání. Akci pod názvem „Získat sílu zpět“ zorganizovalo mezinárodní Hnutí za klimatickou spravedlnost.
V lezavé zimě se ráno před konferenčním střediskem shromáždilo okolo šedesáti lidí včetně skupin domorodých obyvatel, ekologů, novinářů a kanadské aktivistky Naomi Kleinové, kteří protestovali proti vypovězení občansko-právních organizací z místa jednání.
Přítomní policisté demonstranty varovali, že budou zatýkat, ačkoliv se nikdo nedopouštěl žádných násilností. „Dánsko začíná přicházet o pověst dobrého světového občana,“ podotkla Kleinová k zacházení policistů s demonstranty.
OSN omezila počet představitelů občansko-právních organizací, kteří se jednání ve středisku Bella Center v příštích dnech mohou účastnit. Podle profesora Michaela Dorseyho z organizace Climate Justice Now! to podtrhuje nedostatečnou demokratičnost vyjednávání. „Proces vyjednávání v OSN systematicky opomíjí okrajové země a trvale eliminuje ty, kteří si je troufají podporovat a bojovat za ně, “ uvedl Dorsey.
Dánská policie dnes na různých místech Kodaně zatkla dvě stě třicet lidí. Hned po začátku protestního pochodu policisté zadrželi stovku aktivistů a později při zásahu před konferenčním střediskem dalších sto třicet lidí. Důvody zatýkání zatím nejsou jasné. Policisté zasahovali obušky a slzným plynem.
Bezpečnost jednacího sálu byla přes noc posílena a nejbližší stanice metra uzavřeny. Na průběh demonstrací dohlíželo velké množství strážníků se psy, trasu pochodu lemovaly řady policejních dodávek a nasazeny byly i helikoptéry.