Hrozny zatím neznámého původu dodaly na trh velkopavlovická vinařství Vinium a České vinařské závody. Z oběhu bude staženo okolo 700 až 750 tisíc litrů vína.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila podvody při vykazování původu hroznů. Jde o firmy České vinařské závody a.s. a Vinium Velké Pavlovice. Ty teď budou stahovat z oběhu vína, která z více než 1000 tun hroznů vyrobily. Produkt je sice zdravotně nezávadný, České vinařské závody a Vinium ale nemají hodnověrné doklady o původu hroznů. SZPI o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Inspektoři SZPI odhalili celkem 1 070 480 kilogramů hroznů neznámého původu. Jednalo se o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát Moravský a Modrý Portugal. Z milionu kilogramů hroznů lze vyrobit 700 až 750 tisíc litrů vína.
Vinium hrozny vykoupilo od tří různých společností a posléze prodávalo včetně produktů z nich společnosti České vinařské závody a.s.
Petra Hoferková ze Státní zemědělské inspekce k tomu uvedla: „Společnost Vinium si neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele deklarovaného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích, ani zda je možné, aby mohly být hrozny od pěstitele, vzhledem k rozloze jeho vinic, v daném objemu dodány.“
Obě společnosti vína vyrobená z těchto hroznů uvedla na trh jako jakostní odrůdová vína tuzemského původu. Právě v tom tkví největší prohřešek obou firem. Jak řekl v úterý Českému rozhlasu Bronislav Pavelka z brněnského potravinářského inspektorátu, termín jakostní víno odrůdové je chráněný výraz pouze pro tuzemské vinaře. Pavelka předpokládá, že odhalené hrozny pocházejí z vinic některého z nedalekých členských států Evropské unie.
Tajemník Moravského svazu vinařů Martin Púček v Českém rozhlase uvedl, že parazitováním na cenné značce obě firmy poškodily pověst nejen sobě, ale celému českému a moravskému vinařství.
Kromě stažení vína z oběhu SZPI požaduje po obou vinařských závodech nápravu špatné evidence hroznů.
České vinařské závody a.s. stejně jako společnost Vinium z Velkých Pavlovic v úterý uvedly, že nejsou viníkem podvodu, ale obětí. Případem se začali zabývat jejich právníci.
Vinium loni nakoupilo šest milionů tun hroznů. Podle generálního ředitele společnosti Karla Lyčky není v možnostech firmy ověřovat u pěstitelů, zda uvádí pravdivé údaje či nikoliv.
Rozsáhlá kontrola probíhající v několika minulých týdnech se zaměřila na vedení vinařské evidence. Inspektoři SZPI se zkoumali zejména dohledatelnost původu nakoupených hroznů zpracovaných na jakostní odrůdová vína, která jsou deklarována jako tuzemská.