OSN viní z nigerijských úniků ropy domorodce. Výzkum jí zaplatil Shell
Roman BurešOSN došla po tříletém výzkumu v Nigérii k závěru, že víc než devadesát procent zdejších úniků ropy způsobili místní obyvatelé. Podle kritiků však výsledky šetření zmanipulovala společnost Shell, jež výzkum financovala a dodávala inspektorům data.
Podle předběžných závěrů tříletého výzkumu OSN, který zjišťuje příčiny katastrofálního zamoření delty Nigeru v Nigérii, může společnost Royal Dutch Shell pouze za deset procent všech škod způsobených úniky ropy. Za zbylými devadesáti procenty prý stojí „kriminální aktivity" místních obyvatel. Kritici výzkumu ale závěry odmítají a tvrdí, že celé šetření bylo ušito na míru společnosti Shell, která jej financovala.
Výzkum Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), který stál společnost Shell deset milionů dolarů, odhaluje, že za většinou úniků ropy stojí zloději a sabotéři z místního kmene Ogoni, jehož příslušníci se již několik let snaží donutit nadnárodní korporaci k likvidaci škod po nešetrné těžbě a vyplacení kompenzací poškozeným obyvatelům.
Předběžné výsledky šetření oznámil minulý týden na tiskové konferenci v Ženevě vedoucí výzkumného týmu UNEP v deltě řeky Niger Mike Cowing. Konečná verze zprávy by měla být zveřejněna v prosinci.
Cowingovy závěry byly místními obyvateli tvrdě odmítnuty a odsouzeny. Postavili se proti nim hlavně příbuzní Kena Saro-Wiwy a dalších osmi kmenových vůdců, popravených v roce 1995 nigerijskou vládou po mírových protestech proti znečištění, které na kmenových územích způsobila společnost Shell.
Ben Ikari, ekologický aktivista z kmene Ogoni, řekl Guardianu: „Nikdo z Ogonilandu není překvapený, protože federální vláda Nigérie a Shell jsou ti samí intrikáři, kteří popravili Kena Saro-Wiwu a ostatní.“
Místní přiznávají, že loupeže ropy jsou velkým problémem. Jejich rozšíření je ale prý fenoménem několika posledních let, a za většinu znečištění, které často pochází z desítky let starých nehod, může podle Ogoniů jednoznačně Shell.
Podle zprávy Amnesty International z minulého roku uniklo v okolí delty řeky Niger za posledních padesát let na devět milionů barelů ropy, což je téměř dvakrát více než při nehodě společnosti BP v Mexickém zálivu. Cowing ale prohlásil, že čísla z Nigérie a Spojených států se nedají srovnávat, protože v USA se jednalo o jediný incident, kdežto v Nigérii šlo o přibližně tři stovky na sobě nezávislých nehod.
Podle místních ekologických organizací je výzkum značně nevyvážený, protože byl financovaný nadnárodní společností a kontrolovaný nigerijskou vládou, kdy oba subjekty mají zájem na tom, aby těžba ropy v oblasti nerušeně pokračovala. Všechna data a záznamy, ze kterých výzkum čerpal, byly poskytnuty buď společností Shell nebo vládními ministerstvy.
Z šesti set ropných polí v deltě Nigeru pochází čtyřicet procent surové ropy dovezené do Spojených států. Od počátku těžby v padesátých letech se snížila očekávaná průměrná délka života místních obyvatel na přibližně čtyřicet let a polovina z nich nemá kvůli znečištění přístup k pitné vodě.
Další informace:
The Guardian Outrage at UN decision to exonerate Shell for oil pollution in Niger delta
Voice of America Criminal Activity Behind Oil Spills in Ogoniland