Hnutí DUHA změnilo stanovisko: je ostře proti lesním tendrům
Dušan RadovanovičMinistrem Fuksou představený plán výběrového řízení na těžbu dřeva umožní podle Hnutí DUHA devastaci lesů. Navíc diskriminuje malé a střední dřevozpracovatele.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve středu informoval o tom, že na podzim vyhlásí jednoroční tendry na těžbu dřeva v roce 2011. Výběrová řízení budou jednokolová a hlavním kritériem má být nabídnutá cena.
Původní desetiletý tendr v hodnotě šestnácti miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, zrušily Lesy ČR v polovině května. Oproti němu má být současná zakázka vypsána pouze na rok a část dřeva bude podle Fuksy smluvně blokována pro menší regionální zpracovatele.
Ekologické organizace i malí dřevozpracovatelé jsou však návrhem ministra nepříjemně zaskočeni. Jediným rozdílem oproti masově kritizovanému megatendru je podle nich snížení délky zakázky z deseti let na jeden rok.
Ředitel Duhy Petr Machálek se včera vyjádřil ke změně kladně. „Poté, co jsme si návrh detailně prostudovali, jsme ovšem zjistili, že ostatní kritéria zůstala v podstatě stejná jako v případě tendru ministra Šebesty,“ řekl dnes Deníku Referendum.
Podle odborných studií je způsob, kdy se dřevo prodává tzv. u pařezu, tedy ještě stojící v lese, pro stát zcela nevýhodný. „Systém nepraktikují ani soukromí vlastníci, ani státní lesy v jiných zemích. Je nevýhodný ekonomicky a především ničí lesy. Těžařské firmy nemají zájem na zdravém vývoji lesa a doslova jej vydrancují. Navíc často kácejí mnohem více, než mají povoleno,“ vysvětluje Machálek.
Podle Duhy je lepší, když těžbu zajišťují Lesy ČR a dřevo teprve potom prodají dřevozpracujícím firmám. V minulých letech byl přitom poměr těchto dvou způsobů těžby stejný. Polovinu těžby zajišťoval státní podnik, druhou polovinu soukromníci. Ministrem Fuksou navrhovaný způsob však umožní těžbu dřeva pouze firmám.
Kritéria výběrového řízení se nelíbí ani malým dřevozpracovatelům. Oproti minulým letům bude totiž zakázka rozdělena pouze do 108 lesnických celků, což reálně umožní vyhrát pouze velkým společnostem. Ty pak sice mohou těžbu přenechat drobným dřevozpracovatelům, ale za podmínek, jež jsou pro ně téměř likvidační.
„Redukuje se počet územních jednotek z 257 na 108. Malým a středním firmám se tak uzavře trh v oblasti státního lesního majetku, jelikož tendr je koncipován ve prospěch těch největších," varuje prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný.
Kritici shodně upozorňují, že vypsané výběrové řízení je v rozporu s koaliční smlouvou i s programovým prohlášením vlády. Nová pravidla podle nich navíc nerespektují doporučení, která připravili odborníci z pověřené expertní skupiny v rámci takzvaného Národního lesnického programu.
Ministr Fuksa také oznámil plán na zvýšení těžby v lesích až na takzvanou hranici přírůstu. Chce tedy kácet tolik dřeva, kolik za rok přiroste. Hnutí DUHA ale varuje, že tím likviduje nezbytnou rezervu. Navíc při neplánovaných těžbách, např. kvůli větrným či jiným kalamitám, může dojít k přetěžování lesů.
„Ministr Fuksa vytváří podmínky pro vytunelování veřejných lesů a uzavírá cestu pro pozdější realizaci lepších modelů hospodaření. Řeči o transparentnosti zadávání zakázek, odborné diskusi a vyhodnocování ostatních možností jsou tedy jenom divadlo,“ uvedl expert Hnutí DUHA na problematiku lesů Jaromír Bláha.
Hnutí DUHA vyzve ministra, aby přechodné jednoleté tendry zachovaly současné podmínky a poměry v zadávání zakázek. Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů zase hodlá zaslat stížnost antimonopolnímu úřadu.