HN: Nečasova vláda zruší regulaci hypermarketů
Vratislav DostálNečasova vláda se chystá zrušit zákon, jenž upravoval dodavatelsko-odběratelské vztahy mezi hypermarkety a drobnými podnikateli, především českými zemědělci. Pomůže tím řetězcům, které i tak diktují ceny.
Nová vláda má v plánu zrušit takzvaný zákon o významné tržní síle, jímž levicoví poslanci chtěli omezit zneužívání postavení obchodních řetězců vůči jejich dodavatelům. Píše o tom pondělní vydání Hospodářských novin. Záměr zrušit tento zákon kritizují Agrární a Potravinářská komora.
Zákon o významné tržní síle požaduje například po obchodních řetězcích platit za dodané zboží nejpozději do třiceti dnů. Zakazuje obchodníkům vyžadovat speciální poplatky za to, když určité zboží přijmou do prodeje, ani za jeho umístění na atraktivnějším místě v prodejních regálech. Řetězce taktéž nesmějí podle doposud platného zákona prodávat výrobky levněji než za cenu, za niž je nakoupily.
Za porušení zákona hrozí řetězcům pokuta až deseti milionů korun nebo v hodnotě deseti procent obratu. Zákon se přitom vztahuje na firmy s obratem vyšším než pět miliard korun.
„Zákon je absurdní. Pokud ho ovšem vláda zruší jen kvůli nějakým právním chybám, sice nás to potěší — ale je to špatný důvod. Zákon je chybný v principu, nehodí se do svobodné společnosti,“ uvedl pro Hospodářské noviny šéf řetězce Globus Petr Vyhnálek.
I prezident Agrární komory Jan Veleba nevidí zatím žádný pozitivní dopad zákona, avšak chybu vidí v tom, že se do věci nevložil antimonopolní úřad. K němu již totiž došlo několik stížností na porušení zákona ze strany řetězců Ahold a Kaufland.
Naopak mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová zákon hájí s tím, že se případy antimonopolní úřad již zabývá. „Řetězce přitom tvrdí, že mají malé marže. Ale teď se například při kontrole státních zakázek u stavebních firem ukazuje, že mají vyšší marže než přiznávaly.“
Podle stínového ministra financí z ČSSD Jana Mládka má zákon mnohé problémy, avšak to neznamená, že by se měl zrušit. „Jeho efektivnost je sporná, nicméně jeho záměrem je ochránit domácí výrobce, tudíž by mělo být v zájmu i této vlády, aby takový zákon existoval. V žádném případě by se neměl rušit,“ uvedl Mládek pro Deník Referendum.
„Nerozumím, proč chce vláda zrušit něco, co je v zájmu občanů České republiky. Navíc zrušením tohoto zákona přece nebudou jednat ani v zájmu svých voličů, kteří jsou v mnoha případech malí a střední podnikatelé,“ řekl Jan Mládek.
Zákon zrušit, případně jej zásadně zmírnit vůči řetězcům nicméně již deklarovali rozhodující členové kabinetu Petra Nečase: ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek či ministr zemědělství Ivan Fuksa, oba z ODS. Ten podle Hospodářských novin dokonce naznačuje, že současná právní úprava může poškozovat domácí dodavatele, neboť se kvůli ní obchodní řetězce raději obracejí na dodavatele ze zahraničí.
Ministři Nečasovy vlády se nicméně doposud nerozhodli, kdy a jakým způsobem zákon změní, případně zruší. Pro české podnikatele — dodavatele i obchodníky — je to signál, aby se pokusili s daleko silněji postavenými řetězci hledat namísto právních sporů cestu k dohodám při uzavírání obchodních smluv.