Vondra: zveřejnění agenti v ohrožení nejsou
ČTKPodle ministra obrany Vondry nejsou na seznamu zveřejněném archivem bezpečnostních služeb žádní činní agenti. Poslední prý skončili svoji činnost před čtyřmi lety. Podle opozice však ztratila česká rozvědka důvěryhodnost.
Zveřejněním jmen bývalých agentů někdejší zpravodajské služby generálního štábu na webu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nebyla ohrožena práce Vojenského zpravodajství. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle šéfa rozvědky Ondreje Páleníka o žádnou kauzu nejde. Poslanci za opoziční ČSSD navzdory tomu tvrdí, že zveřejnění jmen ohrozilo důvěryhodnost zpravodajských služeb a vystavilo bývalé agenty nebezpečí.
Nikdo ze zveřejněných agentů podle Vondry nepracuje pro tajnou službu nyní a nepracoval ani v nedávné minulosti. „Nehrozila jakákoli kompromitace bezpečnostních zájmů," uvedl ministr obrany a aféru označil za bouři ve sklenici vody. Soudí, že diskuse o zveřejnění někdejších agentů vyplývá z toho, že po roce 1989 byla vojenská zpravodajská služba vyňata ze systému lustračních zákonů a navazujících zákonů o zpřístupnění svazků komunistické StB.
Z informací, které zazněly při jednání výboru, vyplynulo, že někteří bývalí agenti pracovali pro rozvědku ještě před čtyřmi lety. Někdejší zpravodajská služba generálního štábu přitom byla v podstatě podřízena tehdejší sovětské vojenské službě GRU.
Podle exministra vnitra Martina Peciny (ČSSD) ale zveřejnění jmen povede k tomu, že rozvědky budou nyní těžko získávat spolupracovníky v zahraničí. Nebudou prý mít jistotu, že Česko jejich jména po několika letech neprozradí. „Ohrozila se důvěryhodnost zpravodajských služeb," přidal se Petr Hulinský (ČSSD). Podle něho mohou být ohroženi i lidé, jejichž jména na webu několik týdnů byla. Podle Jana Vidíma (ODS) ale není nic závažného na tom, že se zveřejní spolupracovníci totalitní vojenské rozvědky, když jsou veřejná i jména agentů všech správ StB.
Dočasný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra prohlásil, že zveřejněním porušen zákon byl. Některé dokumenty totiž obsahovaly údaje po 15. únoru 1990, což je hranice stanovená legislativou. Záležitost byla jedním z důvodů, proč Hazdra odvolal ředitele podřízeného Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.
Výbor nakonec k záležitosti nepřijal žádné usnesení. Zveřejnění jmen předlistopadových agentů nařizuje ÚSTR zákon. Na základě tohoto zákona muselo Vojenské zpravodajství ústavu informace o pracovnících totalitních bezpečnostních služeb poskytnout. Předalo je, ale s příslušným upozorněním. Podle některých právních výkladů neměl ÚSTR údaje zveřejnit, ale stejně jako svazky StB pouze zpřístupnit.