Švýcarská prokuratura se pustila do českého tunelu
ČTKŠvýcarská prokuratura chce vyslechnout členy někdejší Zemanovy vlády v souvislosti s podivnými okolnostmi privatizace Mostecké uhelné společnosti z konce devadesátých let.
Švýcarská prokuratura žádá výslechy členů Zemanovy vlády kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Uskuteční se v následujícím měsíci, informovala dnes nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v tiskové zprávě. Čeští státní zástupci na případu se švýcarskou stranou spolupracují. Poskytli všechny informace, které si Švýcaři vyžádali, nyní je doplní výslechy.
Privatizace se uskutečnila na konci 90. let. Podle policie ovládli podnikatelé v roce 1998 Mosteckou uhelnou pomocí peněz, které měla firma ukládat do rezervních fondů na budoucí rekultivace. Miliardové částky ale místo toho odešly na zahraniční účty.
Švýcaři podle médií podezřívají v souvislosti s privatizací podniku z praní špinavých peněz a z takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy sedm lidí. Ty samé lidi prý v minulosti vyšetřovala česká policie, případ se jí ale nepodařilo dotáhnout do konce.
Mostecká uhelná společnost, předchůdce Mostecké uhelné, a.s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Společnost několikrát změnila vlastníka. V roce 1998 v ní největší podíl patřil Appian Group. V roce 2003 ji od investičního fondu Appian Central Europe Development Investment Funds PCC Limited koupili Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Petr Pudil (10 procent) a Vasil Bobela (10 procent), v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku. Ve stejném roce odkoupil menšinový podíl prostřednictvím kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited podnikatel Pavel Tykač.