Vládní škrty mohou ohrozit chod středočeských nemocnic, sociálních služeb či škol
ČTK, Vratislav DostálPlánované vládní škrty mohou podle vedení Středočeského kraje ohrozit standardní chod zdravotnických a sociálních zařízení a škol. Dle sociálnědemokratického hejtmana Davida Ratha dostal kraj už letos do rozpočtu od státu zhruba o miliardu korun méně než loni.
Středočeský kraj obdržel do svého rozpočtu v letošním roce ze státního rozpočtu o více než jednu miliardu korun méně než v roce minulém. Nedostatek financí začíná podle středočeského hejtmana Davida Ratha ohrožovat chod organizací zřizovaných krajem, zejména v oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a školství.
Pokud kabinet bude pokračovat v úsporných opatřeních, situace bude dle Davida Ratha vážná až dramatická. Středočeský hejtman se proto obrací na ministra zdravotnictví a vládu, aby nesnižovala příjmy krajským nemocnicím, neboť to vážně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče.
Hejtman vyzývá ministra zdravotnictví k urychlenému jednání na toto téma.
Ohrožená je kvalita a rozsah zdravotní péče
Krajské nemocnice totiž dostávají již v letošním roce od zdravotních pojišťoven až o 14 % méně peněz. Příští rok by prý mohl být podle stínového ministra zdravotnictví za sociální demokracii ještě horší.
„Příští rok nebudeme schopni zajistit rozsah a kvalitu zdravotní péče," uvedl hejtman. Už letos se nemocnice podle něho propadají do ztrát.
Na provozu krajských zařízení se také podle Davida Ratha samozřejmě projeví případné zvýšení daní na energie a následné zdražení energií či zvýšení nižší sazby DPH z 10 na 12 procent.
Toto zvýšení by údajně znamenalo nárůst nákladů o 10—15 milionů korun.
V sociálních službách hrozí zavírání domů pro seniory
Podle hejtmanova náměstka Marcela Chládka z ČSSD klesají už dva roky také příspěvky z ministerstva na sociální věci. Letos činí 745 milionů proti 822 milionům korun v roce 2008.
Příští rok by mohl kraj dostat podle Chládka buď 650 milionů, nebo jen 325 milionů korun. V takovém případě by kraj zastavil většinu terénních sociálních služeb a nelze vyloučit ani zavírání některých domů pro seniory, podotkl náměstek.
Vláda plánuje například snížit i příspěvek zdravotně postiženým. Na péči o člověka v prvním stupni závislosti se bude dostávat místo původních 2 000 korun jen 800 korun.
David Rath varuje, že v kraji je přes tisíc takových lidí, a pokud se i tady začne šetřit, přijdou krajské sociální organizace o 16 milionů korun ročně.
To podle hejtmana povede k redukci zdravotnických služeb v sociálních zařízeních.
Problémy čekají i školy
I školství se potýká s dlouhodobým nedostatkem prostředků na provozní výdaje, především na učební pomůcky a učebnice. Státní pokrytí těchto potřeb se stalo naprosto nedostačujícím, a tyto potřeby musí hradit školy z vlastních zdrojů, nebo s přispěním zřizovatele.
Krajský rozpočet školství byl však kvůli nižším příjmům ze státního rozpočtu krácen, a středočeské školy by tak podle vedení kraje měly již letos krátit rozpočty o deset až dvacet procent.
Středočeský kraj proto bude primárně řešit pouze dlouho požadované investice, opravy či případné havárie.
V příštím roce se kvůli dalším vládním škrtům ve školství očekává výraznější propad provozních prostředků škol. Podle sociálnědemokratického radního Milana Němce školy letos přežijí, avšak pokud vláda bude škrtat, hrozí prý i zavírání některých školských zařízení.