Na území ČR by mělo v příštím roce začít vznikat centrum včasné výstrahy amerického protiraketového systému. Jeho cílem bude podle premiéra Nečase včasné odhalení odpalu raket mířících na území NATO. Zaorálek kritizuje kusé informace o celém plánu.
V České republice by mělo v příštím roce začít vznikat společné středisko včasné výstrahy amerického protiraketového systému. Vznik zařízení, které by shromažďovalo a dál předávalo data ze senzorů a družic, hodlají dvěma miliony dolarů financovat Spojené státy, mělo by se ale stát součástí společné protiraketové obrany NATO.
Podle českého premiéra Petra Nečase se s nimi nyní vyjednává mimo jiné i o tom, že by ve středisku po zaškolení pracovali čeští vojáci.
Podle Nečasova vyjádření nepůjde o „supervojenskou základnu", ale spíše o administrativně-technický objekt. Jednou z možností přitom je jeho umístění v Praze či jejím okolí.
„Jeho cílem je včasná výstraha, tedy především detekce či odhalení odpalu raket, které míří na teritorium NATO," popsal činnost Nečas.
Ministr obrany Alexandr Vondra zvažované centrum popsal jako dvě kanceláře, jedna v Praze na generálním štábu armády a druhá na jiném místě. Experti by v nich měli obsluhovat počítačové terminály, které budou sledovat případný pohyb raket. Podle Vondry je projekt jen prvním krůčkem k zapojení ČR do systému protiraketové obrany, který by měl být dobudován někdy okolo roku 2020.
Loni v září americká administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila původní plány týmu prezidenta George Bushe na vznik radaru v českých Brdech a sila s antiraketami v Polsku. Praha s Washingtonem kvůli tomuto plánu uzavřela dvoustranné smlouvy, nové by se podle Nečase zřejmě kvůli nynějším plánům uzavírat nemusely.
Předběžný souhlas české strany se zapojením do Obamovy podoby deštníku získal loni viceprezident Joe Bidden při své podzimní návštěvě české metropole. Od té doby strany vyjednávají o konkrétní podobě českého podílu.
Finance na stavbu zařízení chce mít americká strana k dispozici v letech 2011 a 2012. Postačí na vybudování střediska. „Aktuální je vybudování centra, jeho rozběh. Na to budou s největší pravděpodobností použity tyto americké rozpočtové prostředky," vysvětlil Nečas.
Další financování bude podle něj záviset na konkrétní podobě zapojení systému do protiraketové obrany NATO.
Slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda v Bratislavě prohlásil, že Slovensko by bylo ochotné se zapojit do amerického projektu protiraketové obrany v Evropě, pokud by takovou nabídku dostalo.
Zaorálek: Máme kusé informace
Opoziční ČSSD projekt podpořila. Podle jejího stínového ministra Lubomíra Zaorálka má centrum být součástí obrany proti střelám krátkého a středního doletu, která se už delší dobu plánuje v rámci NATO.
Lubomír Zaorálek nicméně na svém blogu kritizuje současnou vládu. Podle něho nedostatečně informuje opozici i veřejnost o zahraničně-politickém směřování nového kabinetu.
„V současnosti, co se týče zahraniční a bezpečnostní politiky, se ocitáme v naprostém informačním vakuu. Neznáme postoje České republiky k současné agendě EU, nejsou formulovány, nejsou vytvářeny, nejsou tedy ani diskutovány. Nový ministr zahraničí nikde nevystoupil ani neznáme žádný text, kterým by svou pozici osvětlil,“ píše stínový ministr zahraničí sociálních demokratů.
Zaorálkovi se nelíbí, že i plán na vybudování centra včasné výstrahy amerického protiraketového sytému se opoziční politici dozvěděli nejdříve z médií a nikoli od vlády. Podle něho jsou navíc dostupné informace kusé a nedostatečné. Lubomír Zaorálek ve svém komentáři klade několik podstatných otázek, na něž by měla Nečasova vláda odpovědět.
„Jedná se o projekt, na kterém už je dnes v NATO shoda? Jak se bude financovat další fáze? Jak bude celá spolupráce právně upravena? Informace, že se jedná o systém včasného varování senzorového typu, je nedostatečná. Takovýto systém už dnes USA bezpochyby mají, znamená to, že jde o místo, kam nám budou tato data předávat?,“ uvažuje Lubomír Zaorálek.
Podle Zaorálka je evidentní, že ani Petr Nečas nedisponuje podrobnějšími informacemi. „Vystoupení premiéra nepřineslo ani špetku informace navíc. Předseda vlády evidentně nevěděl o mnoho více než to málo, co je v médiích,“ pozastavuje se nad pátečním vystoupením Petra Nečase k celému plánu Lubomír Zaorálek.
Zaorálek nakonec vybízí vládu, aby si opatřila všechny informace a předložila je příslušným výborům parlamentu a veřejnosti. „Prosím, nedělejme ankety a bavme se vážně, oč se přesně jedná a co se po nás chce. Koalice ve své smlouvě napsala, že chce dělat konsensuální a čitelnou zahraniční politiku. Tak prosím, zkusme to,“ uzavírá Lubomír Zaorálek.