Také ta část obžaloby v případu Jiřího Čunka, která se týká možného uplácení svědkyně Marcely Urbanové, se vrací na začátek. Ostravský krajský soud rozsudek přerovského soudu, kam byl případ přidělen, zrušil neveřejně před týdnem.
Olomoucká pobočka ostravského krajského soudu zrušila minulý týden v neveřejném jednání odsuzující rozsudek soudce Jiřího Barboříka v kauze podnikatelů Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, viněných z pokusu o uplácení hlavní svědkyně údajné korupční kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka Marcely Urbanové.
Šmiřák dostal v lednu od Barboříka patnáctiměsíční trest vězení, Vaškůjovi soud žádný neudělil. Loni v květnu byl totiž pravomocně odsouzen na sedm a půl roku za daňové delikty při obchodech s palivy. Vyšší trest už tedy dostat nemohl. Vaškůj loni v červenci uprchl do zahraničí, letos v červnu ho zatkla vídeňská policie. Nyní čeká, zda bude vydán do ČR. Došlo-li tedy skutečně k uplácení Marcely Urbanové, je patrné, že soudce Barbořík je přesvědčen o vině Jiřího Čunka.
Šéfka ostravských krajských žalobců Zlatuše Andělová potvrdila deníku Právo, že Krajský soud původní rozsudek zrušil a vrátil věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě před podáním obžaloby.
V drtivé většině případů odvolací senát při zrušení rozsudku vrací případ původnímu soudu, aby věc projednal znovu. Tady ale soudci celou kauzu vrátili prakticky na úplný začátek vyšetřování. Podle informací Práva dle mínění odvolacího soudu celý případ dozoroval místně nepříslušný státní zástupce, a tudíž bylo celé trestní řízení zmatečné.
Přerovský soudce Jiří Barbořík uznal letos v lednu Vaškůje a Šmiřáka vinnými z pokusu uplatit Urbanovou, aby vzala zpět výpověď vůči Čunkovi, že v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Odvolací soud se pravděpodobně domívá, že se případu měli od okamžiku obvinění Vaškůje věnovat žalobci ve Vsetíně. Krajské státní zastupitelství v Ostravě, které vykonávalo dohled nad dozorovou činností okresního státního zastupitelství, ovšem tehdy svěřilo pro možnou podjatost orgánů ze Vsetína dozor nad vyšetřováním přerovskému okresnímu státnímu zastupitelství.
Celý průběh šetření Čunkova případu je obestřen mnoha pochybnostmi. V důsledku šetření o své funkce přišli olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a jeho náměstek Igor Stříž. Služebně postižen byl vyšetřovatel případu kapitán Milan Šošovička, který ztratil vedoucí místo u Policie ČR. Potíže měl státní zástupce krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka Liberec, Adam Bašný, který postup státního zastupitelství obecně kritizoval na odborné konferenci. Za Bašného se tehdy postavil Výkonný výbor Unie státních zástupců.
Policie ukončila vyšetřování v trestní věci proti Jiřímu Čunkovi v dubnu 2007. Nejvyšší státní zastupitelství se souhlasem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké ale v červnu téhož roku, těsně před možným podáním obžaloby, věc státnímu zastupitelství v Přerově odňalo a přikázalo ji do Jihlavy, kde okresní zástupce Arif Salichov stíhání zastavil. Zastavením trestního stíhání bylo znemožněno posouzení důkazů soudem, který by Čunka buď obžaloby zprostil, nebo ho uznal vinným.
V srpnu 2009 podala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (ODS) stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Údajně proto, že mohl být porušen zákon ve prospěch i neprospěch Jiřího Čunka. Stížností se domáhala, aby Nejvyšší soud znovu přezkoumal okolnosti Čunkova případu s tím, že při zahájení trestního stíhání Čunka chyběl dozor státního zástupce. I když Vrchní státní zastupitelství už v říjnu 2007 tento názor vyvrátilo, rozhodl Nejvyšší soud, že při vyšetřování údajné Čunkovy korupce byl porušen zákon právě tím, že pověření přerovského státního zástupce dozorem platilo jen pro „prověřování“. Okamžikem obvinění Jiřího Čunka měl být ve věci jiný nebo nově pověřený státní zástupce.
Svědkyně v Čunkově trestní věci Marcela Urbanová, jejíž vysvětlení podané policii a pak i svědecká výpověď ukazovaly, že Jiří Čunek přijal půl milionu korun jako úplatek, byla v červnu 2008 obviněna z trestného činu křivé výpovědi a trestně stíhána. Její trestní stíhání bylo nakonec zastaveno.
Dalších pět osob bylo a případně ještě je trestně stíháno pro svou činnost ve prospěch Jiřího Čunka. Jaromír Kudlík, místostarosta Vsetína, Milan Půček, bývalý tajemník městského úřadu ve Vsetíně a později náměstek Čunka na ministerstvu pro místní rozvoj, Luboš Müller, Roman Vaškůj a Petr Šmiřák.
Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v těchto dnech zvažuje odvolání Renáty Vesecké z funkce nejvyšší státní zástupkyně.