Čínské zdravotnictví potřebuje reformu
Saša UhlováPůvodně sociální systém zdravotního pojištění v Číně se v posledních desetiletích podřídil zásadám volného trhu. Lidé si musí lékařskou péči hradit sami. Čínská vláda chce situaci změnit.
Čína kdysi poskytovala sice jen základní, nicméně všem přístupnou lékařskou péči. Na počátku 80. let Čína přecházela od socialismu k tržní ekonomice a zvolila komerční model zdravotních služeb, v jehož důsledku zdravotnictví upadalo. Nyní je v Číně více než 200 milionů lidí bez základního zdravotní pojištění. Vzhledem k nedostatku veřejných investic jsou náklady na léky a zdravotnické prostředky vysoké a rostou rychleji než příjmy, v dnešní době si léčení může dovolit jen majetnější část obyvatelstva.
Ve snaze změnit tuto situaci proběhne v následujících třech letech nová reforma lékařského a zdravotního systému. Čínská vláda spustí nákladem 850 miliard jüanů tříletý program s cílem ozdravit zdravotnický systém. Čínský náměstek ministra zdravotnictví pan Zhang Mao uvedl, že podle nové zdravotnické reformy vláda podstatně zvýší počet lékařských a zdravotních podniků a sníží výdaje obyvatel na zdravotnictví, aby mohli využívat širokých výhod.