Barcelona zažila milionový protest i noční nepokoje
Petr JedličkaPřes milion lidí v sobotu v Barceloně protestovalo proti rozhodnutí Ústavního soudu, jenž vzal Kataláncům status národa. O den později napadli místní bouřliváci fanoušky španělského fotbalového týmu. Národní vášně opět ožívají.
Celkem čtyřiasedmdesát lidí bylo v Barceloně zraněno při nočních nepokojích, ve které přerostly oslavy španělského vítězství na fotbalovém mistrovství světa. Dle svědků začala sérii potyček skupina mladíků, která napadla dle zpráv fanoušky provolávající slávu Španělsku a poté i přivolanou policii. Místní pořádkové síly zadržely přes dvacet lidí.
K nočnímu incidentu došlo den poté, co v centru katalánské metropole demonstrovalo více než milion lidí proti rozhodnutí španělského Ústavního soudu. Ten se již v červnu přiklonil ke konzervativnímu výkladu španělské ústavy a podle verdiktu zveřejněného v pátek upřel Kataláncům právo nazývat se svébytným národem.
Spor o symboly
V Katalánsku tradičně působí silné autonomistické hnutí, které usiluje o větší (a místy až úplnou) nezávislost na centrální vládě v Madridu. Nynější kabinet Josého Zapatera vyšel hned na počátku prvního funkčního období autonomistům vstříc a povolil uspořádání tematického referenda. V něm si obyvatelé Barcelony, Lleidy, Girony a Tarragony v roce 2006 odhlasovali širší samosprávu, zahrnující například právo rozhodovat o některých daních a zákonech v rámci vlastního regionálního parlamentu.
Součástí takzvaného Katalánského autonomního statusu se stalo též uznání katalánského národního sebeurčení, symbolizované výsadou užívat termínu katalánský národ, a rovněž uznání svébytnosti katalánského jazyka. Právě tyto dva body označil Ústavní soud v Madridu jako protiústavní. Dle jeho výkladu nezná konstituce jiný národ než španělský a žádný jazyk nelze nadřazovat kastilské španělštině.
Bude další referendum?
Sobotní demonstraci pořádaly strany a organizace, které usilují o úplné odtržení bohatého regionu od Španělského království. K tomuto účelu chtějí sebrat přes 220 tisíc podpisů a na základě příslušné petice požádat centrální orgány o uspořádání tematického plebiscitu.
Podle agenturních komentářů byla až doposud šance na úspěch referenda za nezávislost malá, jelikož většina Kataláců úplnou samostatnost území nepodporovala. Rozhodnutí Ústavního soudu však znovu probudilo národnostní vášně, jež se nezvykle projevily i ve „fotbalových“ potyčkách v noci z neděle na pondělí.
V Katalánsku žije 7,4 milionu obyvatel, to jest šestina populace celého Španělska. Z oblasti zároveň vzniká více než čtvrtina španělského HDP.
Další informace:
BBC News Catalan protesters rally for greater autonomy in Spain
AFP In Spain, over one million rally for Catalan autonomy
The Irish Times Spain's heart not winning over minds of Catalans