Poslanci veřejného ochránce práv nezvolili
Vratislav DostálDostatečný počet hlasů nezískala ani ve druhém kole žádná z kandidátek. Anna Šabatová obdržela 84, Eva Dundáčková 59 hlasů. Poslanci KSČM ani TOP 09 tak zřejmě nevolili Šabatovou všichni, ačkoliv ji jejich kluby podpořily.
Poslanci se od pátečního rána zabývali volbou veřejného ochránce práv, který nahradí zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Před polednem proběhlo první kolo volby.
Nejvíc hlasů získala Šabatová, hlasovalo pro ni 79 poslanců. Dundáčková se umístila za ní s 54 hlasy, což je o jeden hlas více, než činí poslanecký klub ODS. Aktivista John Bok a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová získali shodně šest hlasů. Všichni čtyři kandidáti měli před volbou možnost poslancům představit sebe i své plány na činnost veřejného ochránce práv. Zvolen tedy nebyl ani jeden z navržených kandidátů.
Zhruba hodinu poté, ve třináct hodin, se konalo druhé kolo, v němž sice Anna Šabatová získala 84 hlasů a Eva Dundáčková 59 z celkového počtu 181 hlasujících, nadpoloviční většinu ale neobdržela ani jedna. Volba tím pro dnešní den končí. Senát a prezident musejí podat nové návrhy na kandidáty.
Ivu Brožovou a Annu Šabatovou navrhli senátoři, Johna Boka a Evu Dundáčkovou prezident.
Po prvním kole volby komunisté oznámili, že budou hlasovat pro Annu Šabatovou, což naznačovalo, že ve druhém kole zvítězí a stane se novou veřejnou ochránkyní práv. Nakonec ale vše dopadlo jinak.
Hlasování bylo tajné. Pro žádného z kandidátů nehlasovalo v prvním kole 55 poslanců. S 24 hlasy Věcí veřejných nemohla počítat ani jedna z postoupivších kandidátek, protože strana odmítla hlasovat pro jakéhokoli kandidáta kvůli kandidatuře Brožové.
Jednání Poslanecké sněmovny zahájila těsně po deváté hodině místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová. Poslanci postupně vyslechli všechny čtyři kandidáty. Poté si vzali na žádost klubu KSČM — jejichž hlasy pravděpodobně budou rozhodující — před volbou půlhodinovou pauzu.
Někteří poslanci zpochybnili kandidaturu Ivy Brožové. Nejdříve předseda KSČM Vojtěch Filip vzápětí po zahájení schůze vystoupil s prosbou, aby se v každém případě zjistilo stanovisko Senátu pro kandidaturu paní Brožové.
„Je tady zákonná překážka, protože je soudce. A v tomto ohledu by bylo dobré, aby se nejen ona sama vyjádřila — o tom nepochybuji, že se vyjádří — k této zákonné překážce, a potom, abychom znali stanovisko Senátu, proč se touto překážkou nezabýval,“ řekl Vojtěch Filip.
Na Filipa navázal Josef Dobeš z Věcí veřejných s pochybností o platnosti kandidatury Ivy Brožové, neboť funkce ombudsmana a soudce je podle něho neslučitelná. „Rád bych požádal stranu Věci veřejné, aby ten názor, že se nezúčastní volby právě pro tu možnou neslučitelnost funkcí, přehodnotila," reagoval poté poslanec ČSSD Jeroným Tejc.
„Jediné možné řešení je, abychom do volby připustili všechny čtyři kandidáty, resp. tři kandidátky a jednoho kandidáta, abychom rozhodli v této volbě, protože tím jednoznačně nic neporušíme. Pokud bychom jednoho z kandidátů, paní Ivu Brožovou, nevpustili do možnosti volby, pak by mohla toto své právo oprávněně žalovat u soudu," uvedl Tejc.
Poslankyně VV Karolína Peake ale prohlásila, že podle stanoviska legislativního odboru sněmovny je Brožová nevolitelná. „Jsme tu nováčky a možná proto bereme takové stanovisko vážně," podotkla Peake. Poslanec Stanislav Polčák z TOP 09 na to řekl, že právní purismus by neměl úplně zvítězit. Sociální demokrat Václav Klučka prohlásil, že jemu poslanci VV v tajné volbě chybět nebudou.
Další informace připravujeme.