Dokumentární Colours of Ostrava
Ivo BystřičanLetní hudební festivaly mají vcelku dobrou ruku při výběru filmů, kterými doplňují hlavní program. Slušný dokumentární program příští neděli nabízí i Colours of Ostrava. Za zmínku stojí zejména americký film Muž na laně.
Kromě divácky osvědčených a kritikou dobře přijatých současných českých dokumentů nabídne nedělní filmový program Colours of Ostrava rovněž americký dokumentární snímek Muž na laně režiséra Jamese Marshe.
Dokument vychází z události, která se odehrála 7. srpna 1974, kdy byl spáchán „umělecký zločin století“. Jeho pachatelem byl francouzský vizionář, pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a zejména snílek Philippe Petit. Jeho kouskem byl ilegální přechod mezi newyorskými „dvojčaty“ po ocelovém laně. Tehdy to byly nejvyšší budovy světa.
Samotná příprava akce zabrala Petitovi a jeho skupině spolupracovníků osm měsíců. V dokumentární rekonstrukci poskládal režisér James Marsh vzpomínky všech zúčastněných. Z nich je zřejmé, že i když byla akce naplánována do nejmenších detailů, stačilo málo a titulní stránky světových deníků by fotka Petita procházejícího se téměř půl kilometru nad zemí mezi dvojčaty nezdobila.
Výtečně dramaturgicky vystavěný snímek s poutavou dramatizací této unikátní ilegální akce využívá množství autentických záběrů a fotografií, které si Petit a jeho spolupracovníci pořizovali, muzikální složku tvoří hudba Michaela Nymana.
Ve filmovém bloku Colours of Ostrava, který se bude konat od 10 do 18 hodin v neděli 18. července v Minikinokavárně LFŠ, budou dále uvedeny Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy, Osadné Marko Škopa, Bába Zuzany Kirchnerové, Druhé dějství Olma Omerzu a Katka Heleny Třeštíkové.