Firma s loňskými tržbami čtyřiaosmdesát miliard dostala pokutu za vykořisťování zahraničních dělníků.
Tchajwanský výrobce počítačů Foxconn dostal od inspektorátu práce pokutu půl milionu korun za nedodržování přestávek na odpočinek pro zaměstnance ve své pobočce v Pardubicích, informovala včera Česká televize.
Postiženi byli především cizinci. Na nedodržování zákoníku práce ze strany nadřízených si ale podle České televize nikdo z pracovníků nestěžoval, inspektoři vyrazili na kontrolu z vlastního rozhodnutí.
„Zaměstnavatel musí umožnit minimálně pětatřicet hodin odpočinku v průběhu jednoho týdne. Toto nebylo dodrženo, nebylo to dodrženo u více lidí," řekl České televizi vedoucí Inspektorátu práce Hradec Králové Jaroslav Nečas.
Foxconn dostal pokutu za stejný delikt opakovaně, loni v říjnu zaplatil třicet tisíc korun.
„Práce ve dvanáctihodinových směnách je poměrně fyzicky náročná a odborová organizace se snaží zaměstnavatele přesvědčit o zavedení čtyřsměnného provozu. Zatím se nám toto nepovedlo," řekl České televizi předseda ZO Kovo Tomáš Formánek.
„Firma také přijala velmi nestandardní postup, že zaměstnanci firmy prakticky nemohou mluvit, takže my jenom čekáme na to, kdy to už lidé nevydrží a kdy, teď v době krize, řeknou daleko více," upozornil předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.
Asistentka výkonného viceprezidenta Petra Kubátová televizi slíbila zprostředkovat vyjádření Foxconnu, potom se ale firma už neozvala. Proti pokutě se Foxconn muže do čtvrtka odvolat. Podle České televize v českých pobočkách Foxconnu pracuje asi šest tisíc lidí včetně Vietnamců, Rumunů a Mongolů.
Nejsou to první potíže firmy u nás. V roce 2008 Český rozhlas informoval, že prohlídky zaměstnanců pardubické firmy Foxconn odhalily celkem sedm lidí s tuberkulózou.
Loňské tržby Foxconnu CZ podle žebříčku sto nejvýznamnějších firem České republiky, který nedávno zveřejnilo Sdružení Czech Top 100, byly čtyřiaosmdesát miliard Kč, což ho zařadilo na páté místo. Byl také druhým největším exportérem.
Sebevraždy v Číně
Firma Foxconn je porušováním práv zaměstnanců nechvalně proslulá po celém světě. V květnu informovala média, že od začátku roku spáchalo sebevraždu jedenáct zaměstnanců pobočky firmy v Číně. Firma, která je největším smluvním výrobcem mobilů na světě, na to zareagovala tím, že zaměstnance nutila podepsat závazek, že nespáchají sebevraždu.
Teprve když se den poté zabil další dělník, zvýšila společnost mzdy o dvacet procent a kolem oken instalovala miliony metrů čtverečních záchranných sítí. Zisk firmy loni dosáhl 61,6 miliardy dolarů, tj. přes bilion korun. Její šéf v reakci na sérii sebevražd prohlásil, že „neřídí cukrárnu“, ale tvrdý byznys.
Zaměstnancům pracujícím dvanáct hodin šest dní v týdnu vyplácí minimální mzdu. Hospodářské noviny s odvoláním na japonské analytiky označily za naivní předpoklad, že přední světové firmy jako Nokia či Apple kvůli sebevraždám přeruší výhodný byznys s Foxconnem jenom proto, aby si nepokazily svou image.