Jak Svobodní přijeli podpořit svého prezidenta
Marek HomolkaZraky celé Evropy dnes směřovaly do Brna. Soudci Ústavního soudu podruhé rozhodovali o osudu Lisabonské smlouvy. Od desáté hodiny odstartoval interpretační maraton o tom, zda je starost o ztrátu svrchovanosti České republiky oprávněná.
O hodinu dříve si dali před budovou Ústavního soudu dostavení členové politické formace Svobodní, již si myslí, že fungování EU jde i jinak. Takzvané hlídky svobody doplnili ještě členové občanské iniciativy D.O.S.T. Důvěra, objektivita, svoboda, tradice - těmito slovy se vyzbrojují současní čeští euroskeptici.
V Brně se zhruba třicítka odpůrců Lisabonské smlouvy vyzbrojila transparenty a českými vlajkami. Jak sami říkají, je třeba bojovat až do úplného konce. Jejich odhodlání nezkalilo ani nařízení policie, kdy se demonstranti museli přesunout 100 metrů od budovy soudu.
Sto deset kroků od soudní budovy vyrostla svobodná vesnice v čele s předsedou Petrem Machem. Z mobilního stánku obsluhoval příznivce, odpůrce či prosté zvědavce propagačními materiály. Před stránkem drželi čestnou stráž dva muži s českými vlajkami v ruce.
„Vlajku jsem si koupil včera. Bude se určitě ještě hodit“ říká předseda středočeského krajského sdružení Strany svobodných občanů Petr Zavadil. Zatímco je Petr Mach masírován dotazy staršího muže, kdo to tady všechno platí.
Petr Mach, jehož jedna z priorit je střídmost, odpovídá, že nikdo nic neplatí. Muž nic nenamítá a spokojeně odchází s brožurkou v ruce.
„Většina z nás si dnes vzala dovolenou a zbytek těch, kdo přišli veřejně vyjádřit svůj názor, jsou studenti,“ upřesňuje Zavadil.
Svobodní mají spočítáno všechno dopředu. Petr Mach je ekonom a dlouholetý spolupracovník Václava Klause. Cestu si tak k sobě našli dva muži, jenž přemýšlejí stejně o Evropě a skepce je u nich normálním stavem.
„Aby to všechno nedopadlo jako se zákazem žárovek, kdy si Evropa bude dělat vše, co se jí zamene“ varuje Mach.
Zůstat na chvostu EU by tak dle Macha znamenalo pro Českou republiku výhru. Vyhráno už má Švýcarsko, kde všechno funguje tak, jak má. A světě, div se, nepatří k členským zemím.
Současný euroskeptik se totiž pozná podle strachu z možné záplavy zákazů ze strany Evropské unie. Lisabonská smlouva je pak stavidlem, které se Klausovým podpisem zvedne. Proto Svobodní oceňují výdrž Václava Klause, berou si dovolenou a zítřejší státní svátek stráví na pochodu za obranu svobody a státní suverenity. To bez ohledu na to, jak dopadne dnešní jednání Ústavního soudu.
„V Praze se nás sejde na tři stovky. Těch, co by byli rádi Svobodnými, totiž přibývá ,“ uzavírá Zavadil.