Pákistán nabídl Karzáímu pomoc při jednání s povstalci
Roman BurešPákistánská zpravodajská služba nabídla afghánskému prezidentovi zprostředkování mírových rozhovorů s vůdcem povstalecké skupiny napojené na Al-Káidu. Nutnost smírného řešení konfliktu v rozhovoru zdůraznil i velitel britských vojsk generál David Richards.
Pákistánská zpravodajská služba nabídla afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu zprostředkování mírových rozhovorů s jedním z povstaleckých velitelů napojených na Al-Káidu Siradžuddínem Hakkáním. Rozhovory by se měly odehrát jako součást širší iniciativy Karzáího vlády, jež by měla zemi po dlouhé době přinést mír.
Další jednání mezi prezidentem Karzáím, vrchním velitelem pákistánské armády, generálem Ašfakem Kajáním a ředitelem pákistánské bezpečnostní služby ISI generálem Šujou Pašou jsou naplánována na pondělní večer do Kábulu. Půjde již o třetí Karzáího setkání s pákistánskými generály za posledních pár měsíců. V minulosti špatné vztahy mezi oběma se dle pozorovatelů začínají zlepšovat.
Jednání je nutností
O mírových rozhovorech s Tálibánem a dalšími povstaleckými hnutími se čím dál více mluví i mezi zeměmi NATO. Velitel britských vojsk generál David Richards se v komentáři k aktuální situaci nechal slyšet, že v určité fázi protipovstaleckého boje je vyjednávání nutností. Pro Radio 4 také uvedl, že pochybuje o tom, že spojenecká vojska mohou dosáhnout „strategického poražení“ Tálibánu.
„Pokud se podíváte na jakoukoliv protipovstaleckou operaci v historii, vždy se v ní objevil bod, ve kterém se muselo vyjednávat, ze začátku pravděpodobně skrze prostředníky,“ řekl doslova. Vyjadřujíc svůj osobní názor, Richards dodal: „Myslím si, že není jediný důvod proto nezačít s tím (vyjednáváním) co nejdříve.“
Podle Guardianu jsou politikové velmi opatrní, když se mluví o plánech na mírová jednání, kvůli obavám, že na ně bude nahlíženo jako na přiznání porážky. Zřejmě i proto Richards doplnil, že mírová jednání a otevřená válka si nemusí v zásadě protiřečit.
Opozice protestuje
Podle arabské televizní stanice Al-Džazíra mírové rozhovory už dávno probíhají a sám Karzáí se již s velitelem povstalců Hakkáním jednou setkal, třebaže úřady takovou informaci popírají.
Dohady o Karzáího schůzkách na každý pád znepokojují afghánskou politickou opozici. Kmenoví vůdci se údajně bojí, že pokud dojde ke zlepšení vztahů mezi Afghánistánem a Pákistánem a spolupráci v boji proti povstalcům, ztratí svou politickou moc.
„Nikdo nevěří současné strategii,“ řekl v rozhovoru pro Guardian patrně nejvýznamnější z afghánských opozičních představitelů Abdulláh Abdulláh. „Karzáí jde dolů a táhne mezinárodní společenství s sebou. Myslí si, že může dát (Tálibánu) pár ministerstev a provincií, ale oni si ty provincie vezmou a pak ho vytlačí,“ dodal.
Zprávu o možnosti mírových rozhovorů s Hakkáním nepřijali dobře ani američtí zástupci. Podle Al-Džazíry si stěžují hlavně na to, že Karzáí je k jednáním zve čím dál méně a stále víc upřednostňuje přímé styky s Pákistánem.
Další informace:
The Guardian Afghanistan in turmoil after peace talk rumours
The Guardian Taliban talks in Afghanistan should start soon, says head of army
Al Džazíra Karzai 'holds talks' with Haqqani