Ekologické organizace se spojily kvůli řekám
Jan MiesslerČR zatím nemá moderní protipovodňová opatření, řeky trpí znečištěním a ryby se musí uměle vysazovat. Ekologové to chtějí změnit.
Celospolečenskou debatu o podobě českých řek na zlepšení jejich stavu by chtěla zahájit nová Koalice pro řeky, kterou ve čtvrtek založily ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a Unie pro řeku Moravu. Do koalice, která rovněž hodlá prosazovat opatření na zlepšení stavu českých řek, se připojí prakticky všechny ekologické organizace včetně poboček Českého svazu ochránců přírody, Institutu aplikované ekologie Daphné, Greenpeace nebo Cally, a také několik individuálních členů.
Koalice ekologických organizací hodlá jednat s jednotlivými správci vodních toků, lobovat u politiků za řekám příznivé změny zákonů a upozorňovat na progresivní opatření, která v souvislosti s vodními toky fungují v zahraničí.
„Budeme usilovat o obnovu prostoru pro řeky, kdy se voda může rozlít do míst, kde neuškodí a kde naopak prospívá. Toho lze docílit především výsadbou lužních lesů a zakládáním luk,“ uvedl David Pithart z Daphné. Podle Michala Krejčího z Unie pro řeku Moravu se zatím namísto koncepční obnovy prostoru řek uplatňují spíše nákladná a riziková řešení.
Navíc v České republice zatím chybí moderní strategie protipovodňových opatření a nedostatečná jsou i opatření proti erozi zemědělské půdy. „Naši vodohospodáři jsou zákonem nuceni udržovat ohrázovaná opevněná koryta, a chránit tak rozoranou půdu podél řek namísto účinné ochrany měst a obcí,“ řekl Jiří Mejsnar z Daphne. Zemědělská krajina kvůli odvodnění a rozorání mokřadů a narovnání koryt, které zkrátily délky toků až o dvě třetiny, ztratila schopnost zadržovat vodu.
Řeky rovněž trpí znečištěním a úbytkem ryb. Návrat řek do jejich původní podoby by podle ekologických expertů odstranil nutnost většinu ryb uměle líhnout a zpětně do řek vysazovat.
Další informace:
Econnect Nová Koalice pro řeky chce dosáhnout efektivnějších a přírodě blízkých protipovodňových opatření