Stavební lobby, nebo my, vzkazují tisíce lékařů kvůli platům
ČTKJiž dva a půl tisíce lékařů se přidalo k iniciativě za zvýšení svých platů do konce roku. Jinak varují, že odejdou za prací do zahraničí. „Pokud stavební lobby sníží ceny na polovinu, ustoupíme," uvedl místopředseda lékařského svazu.
Hromadnou výpovědí na konci roku kvůli platu hrozí již dva a půl tisíce nemocničních lékařů, v nemocnicích jich pracuje šestnáct tisíc. Chtějí odejít do ciziny. Předseda Lékařského odborového klubu — Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel po dnešní poradě předsedů, krajských koordinátorů a členů předsednictva novinářům řekl, že lékařům už došla trpělivost. Nestačí jim sliby reforem, chtějí na zvýšení platů zhruba tři miliardy korun. S nadějí vítají změny na politické scéně, které přinesly parlamentní volby.
Kampaň „Děkujeme, odcházíme" odstartovaly odbory před měsícem. Varují v ní, že lékaři houfně odejdou, pokud se jejich platové podmínky v Česku nezlepší. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku. V kampani rovněž upozorňují na to, že úroveň péče v českých nemocnicích klesá. Chybějí lékaři, přetížení kolegové mají málo času na pacienty. Hrozí, že se dopustí chyby. Řada menších nemocnic už musí kvůli nedostatku lékařů uzavírat některá oddělení.
„Očekáváme podporu našich požadavků od pravicových stran. Očekáváme, že dojde k zásadním změnám na příjmové stránce zdravotnických zařízení a konečný produkt, zdraví, bude hodnocen podle významu míry společenské priority a také reálných nákladů," uvedl Engel.
Česká lékařská komora tento týden vyzvala lékaře, aby se k akci připojili. Ministerstvo i zdravotní pojišťovny ji však zpochybňují.
Průměrný plat lékaře by podle odborů měl z pětačtyřiceti až padesáti tisíc korun stoupnout na sedmdesát tisíc, tedy zhruba na trojnásobek průměrného platu v zemi. Plat lékaře by podle kvalifikace měl vzrůst na jeden a půl až trojnásobek, a to za základní pracovní dobu. Dosud si lékaři navyšují platy přesčasy, které tvoří polovinu jejich příjmu.
Engel doplnil, že v některých nemocnicích se ke kampani připojilo až osmdesát procent lékařů. Zlepšila se podle něj i Praha, kde byl zájem původně malý. Například ve Fakultní Thomayerově nemocnici se k dnešku přidalo už třicet procent lékařů.
Podle zjištění ČTK odboráři dosud neinformovali vedení nemocnic o požadavcích na vyšší plat. Žádné zprávy prý nemá ani ministerstvo zdravotnictví. Požadavky odborářů totiž směřují k politikům.
Engel to vysvětlil tím, že chtějí zásadní změnu pro všechny právě od politiků, nejde tedy o to, aby si jednotlivé odborové organizace vybojovaly více na platy pro lékaře jen ve své nemocnici.
„Přestali bychom si vážit sami sebe, kdybychom pracovali dál za tuto nehoráznou almužnu," doplnila místopředsedkyně LOK-SČL Jana Vedralová.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že platy lékařů výrazně stoupaly loni. „Předpokládáme, že lékaři jsou rozumní lidé a nebudou si v době ekonomické krize brát pacienty za rukojmí, zvláště když v komerční sféře platy nyní výrazně klesají," řekl mluvčí.
Engel uvedl, že za poslední čtyři roky dostali lékaři přidáno pouze loni, a to dvakrát po třech a půl procenta. Z dvou set sedmdesáti miliard, které zdravotnictví ročně spotřebuje, představují peníze na růst platů lékařů 1,3 procenta. Stačilo by prý omezit zisky stavební lobby a na platy by bylo dost.
„Pokud politici donutí stavební lobby, aby snížila ceny na polovinu, my ze svého požadavku ustoupíme," uzavřel místopředseda LOK-SČL Lukáš Velev.