První dějiny české mystiky
Jakub VaníčekJosef Sanitrák se pokusil podat přehled dějin české mystiky. Výsledkem je rozsáhlé třísvazkové dílo, které přináší informace o vývoji spiritistických hnutí v Československu dvacátého století.
Nakladatelství Eminent vydalo závěrečný svazek trojdílného knižního souboru Dějiny české mystiky. Autorem všech tří svazků je Josef Sanitrák (*1960). Jde o rozsáhlý cyklus, který mapuje životy a díla českých mystiků v záběru od myslitelů až po umělce. Autor se věnoval převážně období 20. století.
První svazek nazvaný Legenda Karel Weinfurter je věnován překladateli, spisovateli a zakladateli novodobé české křesťanské mystiky Karlu Weinfurterovi (1867—1942). O Weinfurterově životě doposud nevyšla žádná ucelená monografie, pomineme-li obskurní spisek Jiřího Scheuflera z roku 1991. Sanitrák proto svou knihou přispěl k poznání osudu postavy, která ve své době výrazně zasáhla československou kulturu. Weinfurterovy texty stále vycházejí, a to nejen u nás, ale i v zahraničí.
Druhý svazek — Konec zlaté éry — přibližuje etapu Weinfurterových následníků. V tomto období u nás vyrůstala řada osobností přivedených Weinfurterem nebo jeho prostřednictvím na cestu mystiky — František Drtikol, Jaroslav Kočí, Bedřich Hejhal, Květoslav Minařík, Eduard a Míla Tomášovi nebo stále aktivně působící Jiří Vacek.
Dalším mystikem, zahrnutým do Sanitrákova výkladu, je Otakar Čapek (1893—1967). O Čapkovi také žádná monografie nevyšla, přestože jde o jednu z klíčových osobností české mystiky. Jako politicky aktivní přívrženec agrární strany byl Čapek v roce 1951 odsouzen v jednom z monstrprocesů a ve vězení strávil více než dvanáct let.
V závěrečném dílu trilogie, Kořeny aneb galerie osobností, se Sanitrák věnuje mimo jiné i teozofii, duchovnímu proudu, který měl v meziválečném období mnoho příznivců. Zájemci o dějiny českého hermetismu se v knize mohou seznámit se zdejší teozofickou lóží U modré hvězdy. Autor dále přibližuje aktivity známých mystiků, jako byl Mistr Eckhart a J. Suso, anebo postav, jež stály na periferii dějin mystiky: M. de Molinos, J. Pordage, Madam Guyonová, zednář J. B. Kerning a další.
Podle nakladatelské anotace by předkládaná trilogie měla posloužit jak laickým zájemcům, tak i badatelům a odborníkům na danou problematiku. Sanitrák se pokusil o nezaujatý a objektivní náhled na hnutí, jehož aktivity jsou příznivci spiritistických nauk často vykládány příliš jednostranně.
Josef Sanitrák. Dějiny české mystiky 1—3. Eminent, Praha 2006, 2007, 2010.