Irák je stále bez vlády, neklid roste
Petr JedličkaIráčtí šíité se dohodli na velké koalici, vládu však zatím složit nedokázali. Kabinet Núrího Málikího přesluhuje již čtvrtým měsícem, problémy přibývají.
Dva hlavní politické bloky zastupující irácké šíity podepsaly o víkendu dohodu o vzniku společné parlamentní frakce. Takzvaná Národní aliance sjednotí Národní koalici za právní stát (State of Law) dosluhujícího premiéra Núrího Málikího a Iráckou národní alianci pod vedením Ibrahíma Džaafarího. Bude mít 161 z 325 mandátů a podle úmluvy se má stát oporou nové vlády.
Již dříve bylo dohodnuto, že vládu Národní aliance podpoří nejméně jedna z kurdských stran, čímž je zajištěna většinová podpora. Dosud však není jisté, kdo obsadí jaké ministerstvo, kdo bude kabinetu předsedat, ani kdo dostane první oficiální pokus vládu sestavit. Volby totiž nevyhrála ani jedna z šíitských stran, nýbrž nacionalisticky se profilující blok Irákíja prvního postsaddámovského premiéra Ajáda Alávího se silným zastoupením sunnitů.
Šíitským stranám k zvrácení výsledku nepomohlo ani dodatečné přepočítání hlasů, ani obviňování Alávího poslanců z kolaborace s minulým režimem. Nejvyšší soud na začátku června všechny námitky proti regulérnosti voleb odmítl a vítězství, respektive zisk jednadevadesáti poslaneckých mandátů pro Alávího stranu definitivně potvrdil.
Jednání o rozdělení moci pokračují už čtvrtým měsícem od vlastních voleb (7. března). V pondělí 14. června se poprvé oficiálně schází nový parlament, podle dopisovatelů BBC však bude schůze přerušena a sněmovna se znovu sejde, až budou rozhovory o vládě u konce.
Přepady, milice, uprchlíci
V zemi bez legitimní vlády (všechnu moc v Iráku stále drží původní koalice Málikího nejbližších spojenců) mezitím narůstá neklid. Dle BBC se množí násilná přepadení bank, záložen a klenotnictví, u kterých není jasné, zda se jich dopouští nějaká z odbojových skupin, nebo obyčejný gang. Při posledním takovém útoku na jednu z bagdádských bank zemřelo o víkendu patnáct lidí.
Dle AFP se zase objevují problémy s kmenovými milicemi, jež byly v roce 2007 vyzbrojeny z rozkazu amerického generála Petraeuse, aby pomohly v boji s Al-Káidou. Podle francouzské agentury je takzvaných Synů Iráku přes sto tisíc. Jedná se zejména o sunnity, a ti se v předtuše, že se do vlády vrátí i nejradikálnější šíitské uskupení vedené klerikem Muktadou Sadrem, nechtějí nechat odzbrojit.
AFP připomíná, že navzdory původní dohodě nemají Synové Iráku nyní co na práci. Málikího vláda se k závazku integrace kmenových milic do pravidelné armády a policie příliš nehlásí, plat byl milicionářům snížen na třetinu, a nadto přišli o některé pravomoci. Na začátku června zkusil kabinet odzbrojit prvních deset tisíc bojovníků v provincii Dijála. Výsledek pokusu není doposud známý.
Míra současného násilí se podle BBC dá jen těžko srovnat s rokem 2006, případně 2007. Přesto však k útokům, přestřelkám či atentátům dochází přibližně každý třetí den.
Zmocněnec pro Irák při Vysokém komisariátu OSN pro uprchlíky zároveň podotýká, že kvůli neklidu a násilnostem opouští domovy stále více lidí. V Iráku je v současnosti evidováno jeden a půl milionu vnitřních uprchlíků. Přibližně pět set tisíc přišlo o domov úplně, a musí žít v nouzových táborech.
Další informace:
BBC News Iraqi merger forms new Shia bloc, the National Alliance
BBC News Gunmen attack Iraqi central bank
AFP Iraqi anti-Qaeda militias stripped of gun permits
AFP US ends 'overwatch' of Baghdad checkpoints
AFP Iraq says Saudi backs unity government
AFP Iraq squatter camp population on the rise: UN