Ruské úřady podezřívají bratry Machmudovovy, že se po kritizovaném zproštění viny za smrt známé ruské novinářky opět zapojili do násilné trestné činnosti. Za vraždu Anny Politkovské nebyl doposud nikdo odsouzen.
Ruští vyšetřovatelé podezírají čečenské sourozence obviněné z vraždy známé novinářky Anny Politkovské, že mají na svědomí i likvidaci jednoho z kmotrů ruské mafie. Oznámil to dnes list Kommersant s tím, že podezření ještě mají prověřit testy DNA, s nimiž obvinění souhlasili.
Známou kritičku Kremlu Politkovskou, která se proslavila reportážemi z Čečenska, zastřelil najatý vrah u jejího domu v říjnu 2006. Ani vraha, ani objednavatele vraždy se dosud dopadnout nepodařilo.
Podle vyšetřovatelů novinářku zastřelil Rustam Machmudovov, který se už roky skrývá před spravedlností. Dva jeho bratry, Džabraila a Ibragima, jakož i bývalého policejního důstojníka a bývalého agenta tajné služby, loni v únoru moskevský vojenský soud po dlouhém procesu propustil na svobodu. Neshledal důkazy proti čtveřici obviněných z účasti na vraždě Politkovské za dostatečné. Ruský tisk proces zkritizoval jako fiasko ruské justice a nejvyšší soud nakonec v červnu 2009 osvobozující rozsudek zrušil.
Střílel prý opět Rustam
Nyní se vyšetřovatelé podle Kommersantu domnívají, že údajný organizátor vraždy Politkovské Sergej Chadžikurbanov, který byl mezitím v jiném procesu odsouzen za vydírání, a sourozenci Machmudovovi mají na svědomí i vraždu gangstera Michaila Piščika, přezdívaného Moňa. Ten byl ještě v roce 2004 zastřelen v tělocvičně, kam chodíval boxovat. Najatý vrah tehdy při útěku z místa činu odhodil bundu, čepici a pistoli s tlumičem.
Z těchto stop se expertům podařilo odebrat vzorky vlasů a potu pro analýzu DNA, kterou hodlají srovnat se vzorky od obviněných z vraždy Politkovské. „Můj klient, jakož i jeho bratr Ibragim ochotně odevzdali krev a sliny. Mohli odmítnout, ale rozhodli se spolupracovat s vyšetřováním, protože se vraždy kmotra nezúčastnili, dokonce o něm ani neslyšeli,“ uvedl advokát Murad Musajev.
Podle vyšetřovatelů prý na „Moňu“ střílel Rustam, po kterém se dosud marně pátrá. Podle Kommersantu má oba případy nyní vyřešit vyšetřovatel Sergej Golkin, kterému se už podařilo dostat za mříže kmotra petrohradského podsvětí Vladimira Barsukova. Dříve měl Golkin na starosti i vyšetřování vraždy novináře Paula Chlebnikova, ale oba obviněné soud propustil na svobodu.
Kritika trvá
Za neschopnost dopadnout a potrestat vrahy nezávislých novinářů, opozičních politiků a občanských aktivistů pravidelně kritizuje ruské úřady Evropská unie a organizace na ochranu lidských práv.
Na neefektivnost ruské justice upozornila ve své výroční zprávě naposledy Amnesty International (AI), která však kritizovala Rusko méně ostře než v minulých letech. Testem příslibů ruského vedení se podle AI stanou poslední případy jako podezřelé úmrtí právníka Sergeje Magnitského ve vyšetřovací vazbě či vražda čečenské ochránkyně lidských práv Natalije Estěmirovové.
V předvečer summitu Ruska a Evropské unie na potřebu objasnit Magnitského smrt upozornili i v Bruselu.