V Ohiu popravili vraha experimentálním způsobem
Petr SalamonVrah mladé ženy se stal prvním člověkem, na kterém byl vyzkoušen kontroverzní způsob popravy s využitím postupu běžného při usmrcování zvířat.
Jednapadesátiletý vrah Kenneth Biros byl jako první člověk zabit způsobem, který se používá k utracení zvířat. Jeho tělo bylo pomocí injekce předávkovano anestetikem thiopentalem sodným. Proti tomuto způsobu popravy vystupovalo několik právníků a lidskoprávních aktivistů, kteří přirovnávali akt k experimentům na lidech.
Biros zemřel v Ohiu dnes v 11.47 místního času, devět minut po vstříknutí anestetika do žíly. Bylo to poprvé, kdy byl někdo usmrcen použitím jen jedné chemické látky. Thiopental sodný je jedním ze tří jedů, které se v sedmatřiceti amerických státech používají k popravám.
Kritici upozorňovali na to, že účinky použití tak velkého množství látky jako v tomto případě nejsou pro tělo člověka známy. Birosova smrt nakonec trvala o něco kratší dobu než v případě použití obvyklého roztoku.
Pokud by trestance thiopental nezabil, měli mu vpravit do svalů další dvě chemikálie z běžně používaného roztoku, midazolam a hydromorfon. Taková pojistka ještě nikdy nebyla použita a případné účinky tímto způsobem použitých chemikálií rovněž nejsou známy.
Birosův právník Tim Sweeney před popravou řekl: „Je to opravdu experiment a soud by měl své rozhodnutí důkladně přezkoumat, dříve než bude metoda použita.“
Vláda Ohia prosadila novou metodu v reakci na několik případů, kdy se výkon trestu smrti nezdařil. Vrah Romell Broom strávil letos v září dvě hodiny na nostítkách, zatímco se zřízenci snažili najít žílu, kterou by do jeho těla vpravili jed. Trestanec se jim snažil v úzkostech a pláči při hledání žíly pomoci.
Nakonec byl přivolán lékař, aby s výkonem trestu smrti pomohl, což bylo v rozporu s lékařskou etikou. Po osmnácti neúspěšných pokusech byl výkon trestu zrušen a vězeň se vrátil do cely smrti. Ohijští politici se poté rozhodli zavést metodu jediné látky i přesto, že nenašli žádného lékaře, který by za ni byl ochoten ručit.
Podle Briana Evanse, organizátora americké kampaně proti trestu smrti, i tento nový způsob popravy vyžaduje nalezení žíly. Minulá selhání během jejího hledání jsou přitom podle politiků hlavním důvodem pro změnu způsobu poprav. Za pravdu Evansovi dává okolnost, že Birosova poprava trvala třicet minut a byl šestkrát přesazen, protože zřízenci nemohli správnou žílu najít.
Podle ředitele Informačního centra pro trest smrti Richarda Dietera byl zákrok možný jen díky mimořádnému právnímu prostředí v USA. „V ostatních zemích nebo v jakékoliv oblasti medicíny by takovému experimentu na člověku bránila spousta překážek. Nemělo se to nikdy dovolit.“
Kritikové hovoří o tom, že Biros byl vybrán, protože jeho zločin vylučoval soucit veřejnosti. Státní zástupci ho nazvali „klukem z plakátu kampaní pro trest smrti“.
V roce 1991 pobodal a zbil dvaadvacetiletou ženu, které nabídl svezení v severovýchodním Ohiu. Poté rozsekal její tělo na kousky, které pohřbil na různých místech ve státě.
Jednotlivé státy mají kromě injekční stříkačky, která se používá nejčastěji, možnost popravovat také použitím elektrického křesla, smrtícího plynu, zastřelením anebo pověšením.
Další informace:
Guardian Lawyers fight to halt Ohio execution condemned as human experimentation
Cleveland.com Kenneth Biros becomes first inmate executed using single-drug method