Magistrát začal řešit ovzduší těsně před volbami, na obou stranách sporu stojí přitom lidé ze stejných stran: ODS a ČSSD.
Už příští týden podá ostravský magistrát na stát žalobu kvůli znečištěnému ovzduší. Vláda, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy podle ostravských radních nejsou schopny zajistit dodržování platných evropských norem, které by znečištění zabránily. Podle ekologů ale mohla Ostrava jednat už dávno, podle opozice navíc žaloba připomíná situaci, kdy zloděj křičí „chyťte zloděje“.
„Máme za sebou téměř čtyři roky jednání, čekání a slibů. Teď už nám došla trpělivost. Nemůžeme už dále spoléhat na angažovanost a odpovědnost vlády a ministerstva životního prostředí, musíme se bránit sami,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD). Město si od žaloby slibuje to, že stát donutí ke konkrétním krokům, které povedou ke zlepšení situace.
Opozice to ale vidí jinak. „Ostrava je už čtyři roky v rukou koalice ODS a ČSSD. Krajský úřad je po dlouhé vládě ODS v rukou ČSSD. Vláda je složená z ministrů nominovaných ODS a ČSSD. Chtějí ty strany žalovat samy sebe?“ řekl Deníku Referendum lídr kandidátky Strany zelených v Moravskoslezském kraji Ladislav Vrchovský, podle kterého jde především o předvolební tah. „Ovzduší na Ostravsku si teď obě strany ve volební kampani dávají do štítu, ale mohou se za ně jenom stydět,“ dodal Vrchovský.
Podle Vrchovského mohl Krajský úřad přísněji zasáhnout vůči znečišťovatelům, mezi kterými vyniká ArcelorMittal, ale neučinil tak. Fischerova vláda, za kterou stojí ČSSD a ODS, zase odmítla zákon o ochraně ovzduší.
O souvislosti s předvolební kampaní si zaspekulovali i mluvčí obou dotčených ministerstev. „Víme o tom už delší dobu, zřejmě to má souvislost s blížícími se volbami,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová ČTK s tím, že ministryně Rut Bízková nedávno kraj navštívila a její úřad údajně situaci řeší.
„Před detailním prozkoumáním toho, z čeho je ministerstvo dopravy viněno, se nemůžeme vyjádřit k obsahu žaloby. Jiná věc je, proč se tato nikoli nová situace řeší takto vyhroceným způsobem právě teď, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny a několik měsíců před volbami komunálními,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Mluvčí Fischerovy vlády kroky ostravského magistrátu komentovat odmítl.
Ekologové to říkali už dávno
Paralelně s připravovanou magistrátní žalobou, ovšem bez jakékoliv snahy o součinnost ze strany radních, ovšem proti znečištění bojují i ekologové. Ti pod petici žádající čistší ovzduší na Ostravsku za necelé čtyři týdny nasbírali již přes patnáct tisíc podpisů elektronicky a dalších několik set v papírové formě. „Narozdíl od jejich žaloby míří naše petice i na město i na kraj, oni operují například s evropskými dotacemi, my se soustředíme na zlepšení situace ohledně průmyslových zdrojů znečištění,“ uvedla pro Deník Referendum mluvčí petičního výboru Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika.
Primátora Kajnara již dříve oslovil také Ekologický právní servis (EPS), který městu navrhl spolupráci ohledně právních aspektů kauzy znečištěného ovzduší. „Oslovili jsme proto přímo pana primátora Kajnara, že není třeba plýtvat veřejnými prostředky na stejné právní analýzy, které jsme už my vypracovali o rok dřív. Rádi bychom jim je zdarma poskytli a jednali o tom, nikdy ale nepřišla žádná odpověď. Kdyby o tom magistrát s námi jednal už od roku 2007, mohly být všechny tyto kroky dávno hotové,“ řekl již dříve Deníku Referendum Jan Šrytr z EPS.
Ekologové tehdy chtěli popotahovat stát kvůli nečinnosti. Stejný postup nyní zvolilo i město, které chce státu otlouct o hlavu evropské normy související s ochranou ovzduší, které stát sice implementoval, ale nepřijal už účinná opatření, která by zajistila jejich dodržování.
Na území města jsou opakovaně překračovány stanovené limity pro emise polétavého prachu, ale i imisní limity pro oxid siřičitý, oxid dusičitý a přízemní ozón. Například mezní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, může být v roce překročen maximálně v 35 dnech. Loni však například v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích byl tento limit překročen ve 118 dnech za rok, což je o 83 dnů více, než povoluje zákon.
Další informace:
iDnes.cz Žaloba Ostravy vůči státu (PDF)
Arnika Již patnáct tisíc občanů žádá čistějí ovzduší pro Ostravsko