Personální propojení vedení nemocnice a dceřiných firem i nevypisování výběrových řízení vedly lidoveckého poslance Ludvíka Hovorku k podání trestního oznámení. Způsob řízení nemocnice je podle ministryně Juráskové „pilotní projekt".
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka podal v úterý trestní oznámení na vedení pražské nemocnice Na Homolce. Týká se porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletich při hospodářské soutěži. Hovorka tvrdí, že s nemocnicí je spojeno několik osob, které pomocí nevýhodných zakázek vyvádí státní peníze do soukromých rukou.
Současně podal poslanec podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, aby se zabýval hospodařením nemocnice. Mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková dnes ČTK řekla, že v tuto chvíli nemá nemocnice žádné oficiální oznámení o podaném trestním oznámení, takže ani nemůže reagovat.
Poslanec tvrdí, že se skupina několika lidí objevuje jak ve statutárních orgánech dceřiných společností nemocnice, tak ve firmách, kterým nemocnice přiděluje zakázky. „Já se domnívám, že to je cesta k vyvádění prostředků veřejného zdravotního pojištění, které potom nejsou určeny na péči o lidi, ale putují do soukromých kapes," uvedl Hovorka.
Například činnost celého ekonomického úseku nemocnice je outsourcována společností Bialešová s.r.o., přitom Emilie Bialešová je současně jednatelkou jedné z dceřiných společností nemocnice. Obdobná je prý situace i u firmy Šachta and partners.
Dále upozornil na kauzu nákupu Gama nože, kdy neproběhlo výběrové řízení, ale zakázka byla přímo zadána jednomu zájemci. „Nevypsaných výběrových řízení je tam podle mého názoru více, ten gama nůž je nejviditelnější zakázka, ale jsou tam i další případy, třeba právě dodávky právních služeb firmy Šachta and partners," řekl Deníku Referendum Hovorka.
Poslanec uvedl také další podezřelé případy. „Bylo vypsáno výběrové řízení na poskytování komplexních IT služeb za 415 milionů korun bez DPH, řádově o čtyřicet milionů korun ročně více, oproti současnému rozpočtu oddělení IT.“
Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý obhajoval zakázku tím, že by nemocnice ráda v budoucnosti soustředila činnost informatiky v jednom subjektu, který zajistí profesionální služby nemocnici Na Homolce.
Podle Hovorky je nemocnice Na Homolce množstvím pochybných zakázek unikátní. „U jiných nemocnic jsem se s ničím podobným nesetkal, zde ty kauzy vyskakovaly jedna po druhé,“ upozorňuje. „Neznám nemocnici, která by měla takovou paletu dceřiných firem. Dokonce to dospělo do stadia, kdy jedna dceřiná firma zakládá další dceřiné firmy. Ty mají v popisu práce např. distribuci léčebných přípravků a zdravotnické techniky,“ dodává.
Lidovecký poslanec chtěl kvůli svým podezřením svolat zasedání zdravotního výboru sněmovny, kde by na jeho otázky odpověděla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Předseda výboru poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) ale prý zasedání nesvolal, protože Jurásková byla v tu dobu v zahraničí.
„V jednom jediném dopise od paní Juráskové jsem dostal odpověď, že je to pilotní projekt ministerstva zdravotnictví. Domnívám se, že existuje záměr použít tento model i v dalších fakultních nemocnicích, a hrozí tak jejich tunelování,“ uvedl pro Deník Referendum Hovorka.