Kvůli chybám při zavádění Opencard přišla podle občanského sdružení Oživení Praha o 43 milionů korun. Magistrát se k věci nechce vyjadřovat dokud případ neuzavře policie.
Podle občanského sdružení Oživení přišlo hlavní město kvůli pochybení při zavádění karty Opencard o 43 milionů korun. Oživení uvedlo, že město přišlo o peníze, protože za některé zakázky platilo dvakrát, nevymáhalo smluvní sankce a nakoupilo zastaralé technologie. Podle České televize se analýzou bude příští týden zabývat magistrátní komise pro transparentní a veřejnou správu. Magistrát se ke škodám nevyjádřil.
Z výpočtu Oživení vyplývá, že 17 milionů korun zaplatilo město například za hybridní karty. Ty nakoupilo v roce 2006, už v té době ale šlo o zastaralou technologii, náchylnou ke zneužití osobních údajů. Do oběhu se tak hybridů dostalo jen několik set, a ty už se postupně stahují. „Město vycházelo z doporučení firmy Haguess a nakoupilo zbytečně hybridní karty, které už pravděpodobně nikdy nebudou v projektu využity. Jedná se o zmařenou investici," řekl Martin Kameník z Oživení.
Další miliony město zbytečně vydalo, když některé faktury dodavatelské firmě Haguess platilo dvakrát. Chybu odhalil první ze tří auditů projektu, Oživení škody ze zdvojených plateb vyčíslilo na 4,7 milionu korun.
Česká televize taktéž uvedla, že smlouvy mezi Haguessem a magistrátem vždy obsahovaly zmínku o pokutě v případě nedodržení termínu, ale město sankce po firmě nepožadovalo. Podle auditů na ně přitom nárok mělo minimálně v sedmi případech, Oživení upozornilo, že na pokutách měl Haguess magistrátu zaplatit 21 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.
Z materiálu, který má údajně Česká televize k dispozici, vyplývá, že „by magistrát měl podat trestní oznámení na konkrétní lidi za kontrolní prohřešky,“ řekla pražská opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ).
Magistrát se podle mluvčího projektu Martina Opatrného ke škodám vyjadřovat nechce, dokud případ neuzavře policie, která ho vyšetřuje už několik měsíců.
Už příští týden se bude dokumentem sdružení Oživení zabývat komise pro transparentní veřejnou správu. Projedná také výsledky vnitřního auditu magistrátu, který prověřoval úředníky zapojené do projektu karty Opencard. Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS) navíc podala podnět finančnímu úřadu, chce dosáhnout daňové kontroly u firem Haguess a Allshare, které se na projektu Opencard podílely.
Projekt Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess. Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.