Nový vynález: mateřská školka v kontejneru
ČTK„Dětičky tam mají opravdu dostatečný komfort,“ myslí si vedoucí mateřské školy v Rychnově. V Pardubicích chtějí zvýšit kapacitu školek s pomocí obytných kontejnerů o tři sta míst.
Pardubice zvýší kapacitu svých mateřských škol s pomocí speciálních mobilních kontejnerů. Město tak bude ve větším měřítku následovat příkladu Rychnova u Jablonce nad Nisou, kde už taková školka stojí a kde na ní nedají dopustit.
„Myslím, že dětičky tam mají opravdu dostatečný komfort," citovala ČT24 vedoucí rychnovské mateřské školy Zuzanu Křivancovou. Původně se sice plánovala dostavba dalšího patra na současnou budovu rychnovské školky, nakonec ale rozhodly nižší náklady: v porovnání s dvanácti miliony na plánovanou rekonstrukci vyšly obytné kontejnery na třetinu, nová školka navíc vyrostla za pouhé tři měsíce.
Moduly, které se dají spojovat ve větší celky, vyřeší akutní nedostatek volných míst i v pardubických školkách, kde se v prvním kole zápisů neumístilo 357 pardubických dětí. Po odeznění babyboomu by buňky mohly školkám nadále sloužit jinak nebo by se využily pro jiné, například sportovní účely, řekla novinářům náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková. Celkem by tak mělo přibýt 300 nových míst.
Kontejnery, které splňují všechny potřebné hygienické předpisy, město původně chystalo postavit u tří mateřských škol, podle výsledků prvního kola zápisu nově přibyly ještě další čtyři školky. „Mělo by se dostat na všechny tříleté děti z Pardubic bez ohledu na to, zda matka je či není na mateřské dovolené. Pokud budou volná místa, nebráníme se přijmout i děti, které nemají v Pardubicích trvalé bydliště," uvedla Fraňková.
Dodávku mobilních buněk nabídly radnici čtyři firmy, postaveny by měly být před začátkem školního roku. Osm buněk, každá pro pětadvacet dětí, bude město stát asi třicet milionů korun, dalších deset milionů si vyžádá rekonstrukce stávajících objektů.
Podle Fraňkové se modulární systém uplatní i v budoucnu. „Myslím, že každá školka bude do budoucna ráda. Kontejnery se dají využít jako tělocvična nebo herna. Systém lze ale kamkoliv přenést a mohly by rozšířit třeba zázemí sportovišť a udělat z nich šatny, sprchy či toalety," řekla Fraňková.
Pardubice mají jednatřicet mateřských škol pro více než 2700 dětí. Minulý rok město za dvacet milionů korun přestavělo několik pavilonů bývalých jeslí v areálech školek, v nichž přibylo 175 míst.
Další informace:
ČT24 Nedostatek míst ve školkách řeší stavebnicové domky