Ministryně Kopicová, která minulý týden zablokovala volbu Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, částečně uspěla. RVVI bude mít oproti původnímu návrhu dalšího člena průmyslu navíc. Zítra ji čeká protest iniciativy Věda žije!
Vláda dnes schválila nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Zastoupeny v ní budou vysoké školy, Akademie věd, Svaz průmyslu a dopravy a také reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí. Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci zdůraznil, že ustavení nové rady bylo jednou z priorit jeho vlády. Poprvé rada v novém složení zasedne 28. května, jejím prvním úkolem by měla být volba předsednictva.
Počet členů rady je sedmnáct, jak stanovuje zákon, uvedl. Jejími členy budou premiér, ministr školství, šest zástupců vysokých škol, předseda Akademie věd a další tři členové akademie, stejné zastoupení jako akademie bude mít Svaz průmyslu a dopravy. Na posledním jednání vlády pak ministři podle Fischera pochopili, že bude třeba i jeden reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí, která sdružuje výzkumné instituce zřízené ministerstvy a kraji.
Při projednávání minulý týden přitom ministryně školství Miroslava Kopicová volbu RVVI zablokovala. Podle jejího názoru totiž bylo v radě málo zástupců průmyslu. Dnes částečně uspěla, když do rady přibyli Pavel Kafka a Karel Pospíšil za Radu veřejných výzkumných institucí a odešel pouze Jan Šotola ze společnosti Zentiva.
„Jsem rád, že premiér radu jmenoval, i když to trvalo déle, než jsme předpokládali," řekl ČTK předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Nové složení rady je podle něj daleko lepší než stará sestava, i když muselo dojít na kompromisy. Akademici totiž chtěli, aby statutární zástupci byli pouze stálými hosty rady, členy měly být vědecko-manažerské osobnosti. Nakonec jsou členy i předsedové akademie, svazu průmyslu a konference rektorů.
Zástupci Fóra Věda žije! jsou však v hodnocení přece jen zdrženlivější. „Je dobře, že RVVI byla schválena, ale bohužel tam oproti minulému týdnu vypadly některé kvalitní osobnosti jako třeba pan Šotola ze Zentivy, který nebyl členem té tradiční průmyslové lobby," řekl Deníku Referendum Jan Kuneš z iniciativy Věda žije!.
Předseda Fóra Věda žije! Martin Krummholz navíc upozornil na fakt, že oproti původnímu návrhu bude mít rada o jednoho zástupce vysokých škol méně a naopak o dalšího představitele průmyslu více. „Je to pro nás jen potvrzením negativní role paní ministryně Kopicové,“ uvedl pro Deník Referendum Krummholz.
„Zároveň je třeba si uvědomit, že jak se prokázalo v minulosti, práce v RVVI je prací na plný úvazek a trochu se obávám, že pánové jako je předseda Akademie věd Jiří Drahoš či rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, kteří musí řídit svoji velkou instituci, nebudou mít na radu dostatek času,“ vyjádřil své obavy Kuneš.
Akademická obec požadovala výměnu členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace už delší dobu. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nejsou spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou dosavadní rada vypracovala a která byla podkladem pro rozdělování subvencí ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.
Podle těchto nových pravidel vláda loni v červnu rozhodla o krácení subvencí Akademii věd pro letošek asi o miliardu korun a v letech 2011 a 2012 o zhruba polovinu. Vládní rozhodnutí o omezení peněz pro akademii tehdy vyvolalo protesty. Vědci při nich požadovali mimo jiné odvolání rady. Upozorňovali, že jde o snahu přesunout velkou část státních subvencí do průmyslové sféry, a to především na úkor akademie.
Vedení akademie se nakonec s premiérem dohodlo na zmírnění restrikcí, které by podle předsedy akademie Jiřího Drahoše byly pro tuto největší vědeckou instituci v zemi likvidační. Vláda také slíbila ponechat subvence v příštích dvou letech na úrovni letošního roku.
Složení rady k 10. květnu 2010:
premiér — Jan Fischer
ministryně školství — Miroslava Kopicová
vysoké školy — Petr Fiala
Stanislava Hronová
Vladimír Haasz
Tomáš Opatrný
Václav Hampl
Rudolf Haňka
Akademie věd — Jiří Drahoš
Karel Aim
Pavel Hobza
Karel Oliva
Svaz průmyslu a dopravy — Jaroslav Míl
Jiří Cienciala
Pavel Kafka
Zbyněk Frolík
Rada veřejných výzkumných institucí — Karel Pospíšil