Vedení pražské radnice chce do budoucna zabránit předraženým zakázkám. Plánuje na to zadat zakázku za sto devadesát milionů externí firmě. Na celé příští volební období.
Hlavní město chce zadat realizaci své protikorupční strategie externí firmě — a během čtyř let jí za to zaplatit sto devadesát milionů korun bez DPH. Podle vládnoucí ODS i podle předsedy kontrolního výboru Františka Hoffmana (KSČM) je to dobrý nápad, podle opozice je tato zakázka příliš drahá.
Právě příliš drahým zakázkám by přitom měla protikorupční strategie zabránit.
„Když jsem se s příslušným materiálem seznámil, nejdřív jsem si myslel, že se na sekretariátu pana náměstka (Milana) Richtera spletli. Vždyť magistrát disponuje řadou kvalitních ekonomů a vlastním legislativním odborem, a není důvod najímat externí advokátní kancelář," uvedl zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).
Návrh se nelíbí ani opoziční Straně zelených. „Vyhlášení této veřejné zakázky ukazuje, že ODS je k implementaci protikorupční strategie nezpůsobilá," uvedla pro Deník Referendum Petra Kolínská s tím, že veřejná zakázka by neměla být vyhlášena bez projednání v komisi pro transparentní samosprávu a v kontrolním výboru. „Nápadné je také to, že končící politická reprezentace vypisuje takto politicky citlivou zakázku na celé příští volební období," dodala Kolínská, která si stejně jako Poche myslí, že spíše než externí firma by měli korupci řešit úředníci na magistrátu.
„Nezbývá než doufat, že se takové frašky nebude chtít žádná renomovaná poradenská kancelář zúčastnit a do soutěže se nikdo nepřihlásí," uzavřela Kolínská.
Magistrát ale velkorysou protikorupční zakázku myslí vážně: záměr město schválilo už letos v lednu, nyní se bude rada města zabývat zadávací dokumentací k výběrovému řízení.
Vybraný desetičlenný tým by měl pomáhat nově zřízenému protikorupčnímu ombudsmanovi a radit při vyhodnocování protikorupční strategie. Rovněž bude mít podle Pocheho supervizi nad některými projekty. Uchazeči o zakázku musí mít minimálně deset zaměstnanců s příslušnou právní a ekonomickou kvalifikací, požadováno je také pojištění zodpovědnosti. „Není přitom příliš patrné, za co by vlastně zmíněná firma zodpovídala," poznamenal Poche.
Náměstek primátora Milan Richter (ODS), který materiál společně s předsedou kontrolního výboru Františkem Hoffmanem (KSČM) předkládá, návrh obhajuje. Podle něj by se tak mělo zamezit dělení zakázek, na které upozornil jeden z auditů kritizovaného projektu Opencard.
Pražský poslanec KSČM Jiří Dolejš na dotaz Deníku Referendum sice využívání externích služeb včetně auditů hodnotí pozitivně, ale upozorňuje, že je-li výběr takového auditora či poradenské advokátní kanceláře podřízen stejně radnici, ztrácí celá akce smysl. „S materiálem se musím ale teprve seznámit," dodává nicméně Dolejš.
Podle města dá magistrát ročně za analýzy, právní a poradenské služby zhruba padesát milionů korun. To zhruba odpovídá částce, kterou by na rok dostala externí firma.
Podle Richtera bude navíc s vítězem uzavřena rámcová smlouva a celá částka sto devadesáti milionů nemusí být vyčerpána. „Firmy budou vlastně soutěžit o cenu hodinové sazby," poznamenal. Firma by pak měla být k ruce nejen ombudsmanovi, ale také řediteli magistrátu, kontrolnímu výboru i zastupitelům. Asistovat bude také při vypisování výběrových řízení.
Praha chce, aby uchazeči v minulých letech pro pražský magistrát nepracovali a aby měli zkušenosti v oboru, nejlépe i ze zahraničí.
Metropole schválila protikorupční strategii na konci dubna. Mezi navrženými opatřeními je mimo jiné zřízení funkce protikorupčního ombudsmana. Členy komisí, které posuzují uchazeče o zakázky města, by měli být nově i běžní občané. Z výběrových řízení by nově měly být vyřazeny firmy a společnosti s nejasnou majetkovou strukturou. Dokument navrhuje také snížit limity, které mají ředitelé magistrátních odborů při vypisování výběrových řízení. V současnosti mohou vypsat zakázky až do výše dvaceti milionů korun, podle materiálu bude limit činit šest milionů korun.