Zaorálek: O budoucnosti ÚSTR se poradíme s Ústavem pro soudobé dějiny
Dušan RadovanovičRozhovor Deníku Referendum s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem o budoucnosti Ústavu pro studium totalitních režimů z pohledu sociálních demokratů vznikl ještě před odvoláním Jiřího Pernese.
Jaký je nyní vztah ČSSD k ÚSTR?
My jsme s vytvořením ústavu na půdorysu, na jakém vznikl, nesouhlasili už od začátku. Připadalo nám nepřijatelné, že vznikl fakticky na politickou zakázku. Důsledky teď můžeme jasně vidět. Ústav je zneužíván k vyvolávání nesmyslných afér jako s panem Kunderou, nebo nejnověji s Jiřím Dienstbierem. Takhle to přeci nelze dělat.
Obdobné ústavy ale fungují i v sousedních zemích a lépe...
Samozřejmě, podobné instituce fungují i jinde ve světě, například v Německu. Jenže tam byly založeny na základě nějakého konsenzu. Díky tomu byla garantována určitá nezávislost toho ústavu. U nás pravice prostě prosadila svoji vizi a bavit se o tom s nikým nechtěla.
Jak tedy s ústavem naloží ČSSD v případě, že vyhraje volby?
Popravdě řečeno, nedokážu v tuto chvíli říci, jak bychom s ústavem naložili. Je pravdou, že pokud vyhrajeme volby, je pravděpodobné, že se to nějak bude muset řešit. Pro nás je to problém, který jsme nevytvořili, a byl by nám nějak předán.
Může ústavu v očích ČSSD prospět osoba Jiřího Pernese?
Tak pan Pernes je jistě důvěryhodnější osoba a není tak evidentně napojen na ODS jako byl Pavel Žáček. Pouhá výměna ředitele ale těžko změní celé fungování toho ústavu, to by byla dost povrchní představa.
Je reálná varianta, že by se ústav zrušil?
Je pravda, že než obtížně opravovat špatně postavený dům, je někdy lehčí ho postavit znova. Těch variant je ale celá řada a teď opravdu nejsme schopni říci konkrétní vizi. Ale určitě bychom se to snažili konzultovat s odborníky z Ústavu pro soudobé dějiny a postupovali v souladu s nimi.