Klaus si notoval s Nečasem
ČTKPodle Nečase i podle Klause je klíčový „stav veřejných financí", Klaus bude po volbách zřejmě stranit pravici.
Podle volebního lídra ODS Petra Nečase bude prezident Václav Klaus hodnotit politické strany podle toho, jak vážně berou problém veřejných rozpočtů a ekonomickou situaci země. Jinými slovy: bude preferovat pravicové škrty před levicovými sociálními výdaji. Nečas to řekl novinářům po páteční schůzce s prezidentem.
Oba politici se podle Nečase shodli na tom, že právě stav veřejných financí je klíčovým problémem ČR. Sám Klaus se ke schůzce před novináři nevyjádřil, jeho tajemník Ladislav Jakl ale Radiožurnálu řekl, že prezident v rozhovoru se svými spolupracovníky charakterizoval jednání s Nečasem jako velmi vstřícné, přátelské a věcné.
Postoj k zadlužování jako kritérium budoucího premiéra?
„(Prezident) řekl, ... že si oba pánové velmi dobře rozuměli v tom, že jedním z hlavních témat současné předvolební kampaně by měly být otázky ekonomické, otázky spojené s veřejnými financemi, s jejich špatným stavem v souvislosti s ekonomickou krizí," uvedl Jakl. V pondělním rozhovoru pro týdeník Euro Klaus prohlásil, že ani po nástupu Nečase k „žádnému znovunastartování" ODS nedošlo. „Názor na tuto věc určitě pan prezident nezmění na základě nějaké schůzky, protože má své oči, má uši, dívá se kolem sebe a vnímá ten svět," míní prezidentův tajemník.
Podle Nečase prezident přímo neřekl, že bude postoj k veřejným financím brát jako kritérium pro pověření sestavením vlády po volbách. Z jeho slov ale prý vyplynulo, že stabilizace veřejných financí je pro něj „absolutně zásadní" a v tomto ohledu se bude chovat i jako ústavní činitel — jak konkrétně ale zatím není známo, protože Jakl nechtěl o tom, co prezident udělá po volbách, spekulovat. „Rozhodující bude nepochybně volební výsledek," odpověděl na dotaz, zda bude postoj k veřejným financím rozhodující pro to, koho Klaus po volbách pověří sestavením vlády.
Podle lídra ODS jsou ale vedle postoje k veřejným financím pro prezidenta všechna ostatní politická témata až sekundární. „Občané dnes mohou sledovat takřka v přímém přenosu, co se stane v konkrétní zemi jako Řecko, když politická reprezentace ignoruje ekonomická témata a problematiku veřejných rozpočtů," řekl Nečas. S prezidentem se prý shodl také v tom, že země potřebuje konsolidovat státní finance především sama kvůli sobě, ne kvůli přijetí eura. Případný vstup do eurozóny je podle něj až sekundární záležitostí.
Oteplení na ose Hrad-ODS
Nečas s Klausem hovořil také o situaci v ODS, jejíž vedení převzal před necelým měsícem po rezignaci Mirka Topolánka. Prezident si nového šéfa ODS pozval tři týdny před volbami, jako jediného z lídrů stran. Podle Nečase bylo setkání údajně logické, protože na Hradě v nové roli lídra občanských demokratů dosud nebyl.
Prezident Nečasovi po jeho nástupu popřál, aby se mu se stranou „něco podařilo udělat". Byl by také rád, kdyby se Nečasova ODS „víc podobala té staré".
Po dnešním setkání Nečas novinářům řekl, že se mezi nimi žádná přestřelka na téma ODS neodehrála. Klaus podle něj chápe, že změny ve straně potřebují určitý čas. „Jsem si plně vědom, že změny v ODS musí pokračovat. Musí pokračovat i proces, ve kterém o politice občanských demokratů rozhodují její legitimní reprezentanti, nikoliv zákulisní hráči, kteří z přítmí chtějí na špagátkách, na nitkách ovlivňovat politickou situaci v ODS," řekl Nečas. Zdůraznil přitom, že v tomto názoru se s Klausem dlouhodobě shoduje.
Prezident dříve kritizoval Topolánkovo směřování ODS více do politického středu, včetně vládní spolupráce se Stranou zelených, i vliv podnikatelských kruhů na rozhodování v ODS. Kvůli sporům s Topolánkem opustil pozici čestného předsedy ODS. Nečas dnes novinářům řekl, že při dnešní schůzce nepadly ani z jedné strany nabídky týkající se Klausova návratu do ODS. Prezident se podle něj ale o stranu, kterou založil, zajímá a má k ní stále vazby.