OP Prostějov je v konkurzu, budoucnost zaměstnanců nejistá
Dušan RadovanovičNejvětší český výrobce oděvů je v krizi. Z patnácti set zaměstnanců již bylo propuštěno na šest set a osud zbývajích je nejistý, stejně jako budoucnost přidružené oděvní školy.
Krajský soud v Brně v pondělí poslal do konkurzu největšího českého výrobce oděvů OP Prostějov. Do deseti dnů musí insolvenční správci podat návrh na zpeněžování majetku.
Oděvní podnik Prostějov byl v úpadku od letošního ledna. Firma se sice pokusila reorganizovat, ale nedokázala sehnat dostatek financí. Svým věřitelům nyní dluží více než jeden a půl miliardy korun.
Ke 30. dubnu přitom podnik propustil na šest set zaměstnanců a uzavřel závod v Jeseníku. Necelou tisícovku zbývajících zaměstnanců chtěl závod využít i nadále při omezeném provozu. „Zaměstnance, kteří nedostali výpověď, podnik potřebuje, aby mohl v omezené míře nadále fungovat. Pro stávající počet pracovníků má na květen zakázky zajištěné," uvedl mluvčí OP Karel Samec.
Již dnes však ředitel podniku Jiří Tuvora uvedl, že je možné i veškeré zastavení výroby. Soudce Jan Kozák ovšem uklidňoval zaměstnance s tím, že konkurz ještě automaticky neznamená ukončení provozu.
V OP Prostějov nyní funguje prakticky již jen dílna zajišťující šití oděvů zákazníkům na míru, tzv. měřenka. Zda však zůstane skutečně zachována, zatím netuší ani podnikové odbory. „Čekáme, co se stane. Říkalo se, že měřenka zůstane zachovaná, jsou tam nejkvalifikovanější lidé,“ cituje deník Právo předsedkyni odborové organizace OP Helenu Vyroubalovou.
Úřad práce již eviduje zaměstnance z řad propuštěných. Kromě jiných obdrželo výpověď 285 žen na mateřské dovolené. Odstupné, které firma nabízí, činí pouze pětatřicet tisíc korun. Volných míst na pozici šičky je přitom v okrese pouhých šest. Úřad práce proto počítá s výrazným nárůstem nezaměstnanosti, jenž překročí deset procent. Na šest tisíc lidí hledajících práci připadá pouze sto dvacet volných míst.
Ještě složitější situaci mají pracovníci propuštění na Jesenicku, které je okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Úřad práce v regionu zatíženém téměř devatenáctiprocentní nezaměstnaností má nyní v nabídce jen sedmasedmdesát volných pozic. Podle vedoucího odboru trhu práce Zdeňka Vrtného jde ale především o místa, která se nedaří obsadit dlouhodobě, například pro lékaře nebo zdravotní sestry.
Velkou neznámou je také osud střední oděvní školy, jež byla součástí OP Prostějov a sídlí v jeho areálu. V současné době školu navštěvuje na 230 žáků a škola počítá se studenty i na příští rok. „Je snaha udržet školu v každém případě,“ cituje Právo jednatele školy Miroslava Galáře, otázkou ovšem je, z čeho by byl provoz financován a zda budou mít absolventi šanci na uplatnění i po krachu podniku.