Bobošíkové Suverenita bude mít poslankyni - na tři týdny
Jan MiesslerJde o vedlejší efekt politizace NKÚ, Reisiegel z ODS se kvůli členství v kolegiu kontrolního úřadu vzdá poslaneckého mandátu.
Snaha poslanců politicky opanovat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) bude mít zajímavý vedlejší účinek: do sněmovny totiž na tři týdny vynese advokátku Kláru Slámovou, kandidující za stranu Suverenita Jany Bobošíkové.
Slámová je na základě výsledků minulých voleb náhradnicí za ODS, z této strany však vystoupila a přidala se k Suverenitě. Přestože byla zvolena za jinou stranu, než ve které nyní působí, poslanecký mandát neodmítne — nechce prý zklamat voliče, kteří jí v minulých volbách dali hlas. „Technicky to ani jinak proběhnout nemůže, jen je zajímavé, že paní Slámová se vlastně stane přeběhlicí ještě před nástupem do sněmovny," soudí politolog Lukáš Jelínek, podle kterého to pro ODS, která takto přijde o jeden mandát, bude pouze drobná komplikace.
Osvědčení by Slámová měla získat příští týden, poslanecký slib pak složí 18. května na vůbec poslední schůzi Poslanecké sněmovny před nadcházejícími parlamentními volbami. V těch však její nová strana prakticky nemá šanci na úspěch — a třítýdenní parlamentní anabáze Slámové na tom podle všeho nic nezmění.
„Pro mě osobně je to překvapení, jak je Suverenita před volbami neviditelná. Předsedkyně strany Jana Bobošíková snad byla v médiích víc předtím, než předvolební kampaň začala," řekl Deníku Referendum politolog Lukáš Jelínek. Ten očekává, že Slámová pravděpodobně na květnové schůzi pronese nějaký plamenný projev, pomůže zvrátit Klausovo veto vyšší mateřské a média se o ní zmíní jako o „unikátním případu", vzhledem k nízké popularitě Poslanecké sněmovny a známým radikálním názorům Slámové to ale zřejmě nebude mít větší efekt.
Třítýdenní poslancování Slámové umožní páteční rezignace poslance Daniel Reisiegela (ODS), který míří do kolegia NKÚ. To by mělo být nepolitické — proto také Reisiegel končí s poslancováním — ovšem ve skutečnosti sem poslanci proti vůli současného ředitele Františka Dohnala navolili řadu svých bývalých kolegů a dalších lidí s vazbami na politické strany, především ODS a ČSSD. Poslanci jdou rovněž po krku samotnému Dohnalovi poté, co je nepustil na kontrolu hospodaření svého úřadu. Dohnal má nyní na krku policejní obvinění, které iniciovali poslanci kvůli Dohnalovu luxusnímu bytu.
„Jedna věc je, že se Dohnal choval opravdu nestandardně a jeho způsob zacházení se svěřenými prostředky byl velkolepý, to se nevidí. Poslanci nicméně v NKÚ nemají co dělat, ani bývalí poslanci a ani pan Reisiegl," komentoval to politolog Jelínek s tím, že podobné dosazování politiků do NKÚ vytváří podezření na podléhání politickým tlakům. Nějaké systémové řešení politizace NKÚ je ale podle Jelínka nepravděpodobné, protože k tomu v současnosti chybí politická vůle.
Další informace:
ČTK Do vedení NKÚ zamířil další poslanec: Daniel Reisiegel z ODS