Začíná Pražský Majáles. Největší, mezinárodní, slunečný
Petr WoffDvě slečny a dva mladíci chtějí letos kralovat Pražskému Majálesu. Pořadatelé očekávají, že festivalový národ bude dnes čítat na dvacet tisíc duší. Jedním z cílů bylo, aby se do příprav zapojily studentské spolky.
Divácké rekordy letos už padly na hradeckém i plzeňském Majálesu, západočeského veselí si užívalo dokonce dvanáct tisíc lidí. Pražští organizátoři již připjali pozvánky na dveře všech kolejních pokojů a protože meteorologové předpovídají nejteplejší večer v týdnu, také Stromovku dnes pravděpodobně zaplaví davy.
Velký studentský pochod z centra na Letnou se neuskuteční, protože ještě není dokončen tunel Blanka. Alespoň je více času ke koupi lístku, který stojí v sítích Ticketpro či knihkupectvích Luxor 220 korun. Na místě už dáme za lístek 270 korun, ovšem teprve až si vystojíme frontu před branami.
Aby zajistili přijatelnou cenu, nezvali pořadatelé zahraniční muzikantské ikony. I tak je ale hudební výběr pestrý. „Nabízíme přes dvacet kapel, od dvou odpoledne až do půl jedenácté, a to na třech pódiích současně. Vystoupí navíc skutečná česká hudební špička: Monkey Business, Kryštof, Support Lesbiens, Horkýže Slíže, Sto zvířat a spousta dalších,“ vypočítává tiskový mluvčí Majálesu Martin Benda.
O korunu, klíč od města, pět tisíc korun a binární hodinky se uchází Heda I. z Univerzity Karlovy, Vendylátorka I. z ČVUT, Orálík XIII. z ČZU a Toporini z VŠE. Krále či královnu Majálesu zvolí samotní návštěvníci festivalu, aby se Jeho Veličenstvo ujalo žezla ve dvacet hodin za potlesku rektorů vysokých škol i pražského primátora.
„Jsem zvědavý na jarmark národů, který má stát na samotných erasmácích. Každému národu zapůjčíme stánek a studenti z dané země budou mít za úkol svou vlast nějak prezentovat. Třeba i ochutnávkou svého národního jídla,“ říká Benda.
Na akci se premiérově spolupodílejí i studentské unie Univerzity Karlovy a ČVUT, jež zajistily roznos plakátů, pomohly najít kandidáty na královský titul a mají na starost rovněž širší program. O zábavu na třetí stage se ostatně postarají samotné studentské kapely. Podle facebooku je nabídka dostatečně atraktivní pro zhruba čtrnáct tisíc lidí, z nichž půlka plánuje přijít určitě, půlka možná.
„Pražský Majáles kombinuje profesionalitu velkých festivalů a nutný amatérismus studentských akcí. Tuzemskými kapelami je dnes brán jako top hudební festival,“ představuje akci Martin Benda. Záleží prý jen na nás, jak si největší studentský svátek užijeme: „V Brně mají často i středoškoláci kandidáta na krále, v Praze se to však stále nedaří. K Majálesu by se taky hodilo větší angažmá studentů umění.“