Maďarští socialisté chtějí zpět Ference Gyurcsánye
Petr JedličkaMaďarská levice se probírá z volební porážky. Prozatímní vedení chystá kongres, který má rozhodnout o jejím dalším směřování. Místní politikové zároveň žádají návrat někdejšího premiéra, jehož velká část Maďarů stále nenávidí.
Skupina předsedů místních organizací Maďarské socialistické strany (MSZP) vyzvala v úterý bývalého premiéra Ference Gyurcsánye, aby se vrátil do čela strany. Žádost je přitom koncipována velmi naléhavě. Podle středečního vydání deníku Népszabadság apelují vesměs starostové obcí a členové zastupitelstev na Gyurcsánye „aby se vrátil do aktivní politiky“ a „vyplnil prázdné místo v čele strany“, nebo z ní odejdou a místní organizace rozpustí.
Ferenc Gyurcsány na výzvu bezprostředně nezareagoval. V pondělí ale poskytl Maďarské tiskové agentuře rozhovor, ve kterém obecně popsal svoji představu o budoucnosti strany a naznačil, že má ambice v politice pokračovat.
„Potřebujeme velkou, demokratickou středolevou stranu s širokým záběrem, jež bude schopná převzít vládu po pravici (...) a pobyt v opozici nám poskytne náležitý čas k její reformě,“ uvedl mimo jiné.
MSZP nyní funguje pouze s prozatímním vedením. Předsedkyně strany Ildikó Lendvaiová rezignovala na funkci v neděli, ihned po oznámení výsledků druhého kola parlamentních voleb, ve kterých Maďarskou socialistickou stranu drtivě porazil pravicově národovecký Fidesz. Zbytek vedení MSZP oznámil, že dá své funkce k dispozici na stranickém kongresu. Ten je plánován na první víkend v červnu.
Sám Gyurcsány chce v nejbližších dnech napsat rozklad dění ve MSZP a jejího angažmá v minulých vládách. Slíbil, že se nevyhne ani kritickému zhodnocení vlastního působení v čele kabinetu. V rozhovoru pro MTI nicméně sebekritikou zrovna nehýřil.
„Ztratili jsme milion voličů kvůli bolestivým rozpočtovým opatřením a další půl milion poté, co jsem z premiérského postu odešel,“ řekl přímo.
Maďarská socialistická strana vládla zemi s přerušovanou pomocí Svazu svobodných demokratů po uplynulých osm let. V letech 2002 až 2004 vedl vládu Péter Medgyessy, v letech 2004 až 2009 pak Gyurcsány. Od dubna 2009 dodnes spravuje Maďarsko poloúřednický kabinet bývalého Gyurcsányova ministra hospodářství Gordona Bajnaie, který MSZP politicky zaštítil.
Gyurcsányova cesta
Ferenc Gyurcsány se během své vlády pokusil zlepšit hospodářskou situaci a zvrátit růst státního dluhu pomocí neoliberálních reforem. Ty ovšem narazily na odpor nejen většiny obyvatelstva mobilizované Fideszem, ale též početného křídla někdejších komunistů, kteří do MSZP přešli z Maďarské socialistické dělnické strany, páteře bývalého režimu.
V září 2006 se Gyurcsány snažil získat pro reformy podporu postkomunistického křídla strany emotivním projevem, který doposud neznámý člověk nahrál a předal médiím. Věty: „Evidentně jsme v minulém roce a půl či dvou letech lhali“ a „Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů“, rychle podnítily lidovou nevoli a následně i demonstrace, během nichž politicky vyrostla fašizující strana Jobbik.
Do letošních voleb vedl MSZP pětatřicetiletý ekonom Attila Mesterházy, který vystupoval s rétorikou návratu k levicovým kořenům a od politiky Ference Gyurcsánye se nepřímo distancoval. Po neúspěchu socialistů ve volbách, v nichž je podpořilo jen patnáct procent hlasujících, však pozorovatelé s Mesterházym jako předsedou nepočítají.
Samotného Gyurcsánye mnoho Maďarů dosud otevřeně nenávidí. Jako premiérovi, za jehož vlády dopadla na zemi krize, a zároveň druhému nejbohatšímu ze známých politiků Evropy (po Silviu Berlusconim) mu byla adresována řada výhrůžek, leckdy i smrtí. Na útraty státu jej stále hlídá speciální ochranka, což strany dosavadní opozice často kritizovaly.
Další informace:
Hungary Around the Clock Socialist chair, executive committee resign following election rout
MTI Local Socialist leaders urge ex-PM Gyurcsány to make comeback
MTI Radicals frown at extended protection for ex-PM Gyurcsány
Politics.hu Gyurcsány outlines plans for rebuilding Hungarian left