Při prokázané korupci odebírejte firmám neoprávněný prospěch, radí Němci
Dušan RadovanovičNamísto protikorupčních agentů provokatérů a korunních svědků podporujte prevenci. Firmy pak trestejte za to, že korupci umožnily, doporučují prokurátoři z Německa.
Téma boje proti korupci je v současné době v České republice velmi diskutované. Ministerstvo vnitra připravuje tzv. protikorupční balíček, jenž má přinést řadu nových protikorupčních nástrojů.
Podle několika německých generálních prokurátorů je však zavádění některých opatření zbytečné a neúčinné, korupci prý lze potírat i bez speciálních zákonů, jako je institut korunního svědka či protikorupčního agenta.
„Nechci říct, že používání těchto dvou forem odhalování kriminality je naprosto bez výsledku, ale pro odhalování korupce je příliš nevyužíváme,“ řekl Hospodářským novinám generální prokurátor z Mnichova Christoph Strötz.
V případě protikorupčního agenta provokatéra prý tamní prokurátoři narazili u Ústavního soudu, jenž konstatoval, že stát nesmí prostřednictvím agenta nikoho navádět ke spáchání trestné činnosti.
Také svědky lze ke spolupráci motivovat pouze nabídkou snížení trestu, nikoli bezúhonností. „Můžeme jim zajistit, že nebudou stíháni za tak vysoký trestný čin či že to bude řešit soud nižší instance,“ uvedl prokurátor Clemens Lückemann z Bamberku.
Obdobný princip přitom již funguje i v České republice, říká se mu institut spolupracujícího obviněného. Institut korunního svědka by měl podle navrhovatelů posunout možnosti úřadů ještě dál, podle německých kolegů je však lepší podporovat prevenci.
„Praxí prověřená je spolupráce s různými subjekty, které se pohybují v oblasti, kde ke korupci může docházet. Například s profesními spolky z oblastí zdravotnictví či farmacie,“ řekl Strötz. Právě Strötz vyšetřoval skandální korupci v německé firmě Siemens. Do kauzy bylo zapojeno na 270 lidí a dva vysocí funkcionáři byli za korupci také odsouzeni.
Nezbytné prý není ani zavádění zákona o trestní odpovědnosti firem. Vedle pokuty je totiž v Německu možné odebrat firmě tzv. neoprávněný prospěch. V takovém případě je třeba usvědčit manažera firmy a společnost je následně trestána za to, že nezajistila, aby v ní nedošlo k trestnému činu korupce.
„Trestáme v případě, že firma takovým jednáním získá neoprávněnou výhodu,“ říká Strötz. Právě německý Siemens musel za prokázanou korupci zaplatit 400 milionů Euro, v USA pak ještě více. Část škody nyní společnost vymáhá na odsouzených manažerech.
Další informace:
Ihned.cz Boj proti korupci? Jdete špatnou cestou, vzkazují němečtí experti