Piráti včetně českých se jedou sjednocovat do Bruselu
Dušan RadovanovičSvé úsilí pirátská internacionála soustředí na boj za reformu copyrightu, odpor k odposlechům a sledování či na podporu svobodného internetu. Češi připravovali stanovy a budou kandidovat do mezinárodního vedení.
Tento víkend se v Bruselu uskuteční konference zástupců pirátských stran a organizací, na níž by měla oficiálně vzniknout zastřešující organizace Pirate Parties International (PPI).
Piráti plánují vznik mezinárodní strany již od minulého roku, kdy zástupci pěti zemí založili tzv. coreteam, jenž měl položit organizaci základy. Pirátské strany se dnes nacházejí ve čtyřiceti zemích světa. Účast na bruselském summitu jich přislíbilo zhruba dvacet z různých evropských zemí a z Brazílie.
„Založení mezinárodní organizace pomůže v koordinaci aktivit jednotlivých pirátských stran," řekl Christian Engström, švédský pirátský poslanec Evropského parlamentu.
Engström zároveň zdůraznil některé body, na něž se chtějí strany společně soustředit. „Zastřešující organizace jako PPI bude hrát velkou roli v boji za reformu copyrightu, v boji proti všudypřítomnému sledování a posílí nastolování pirátské agendy obecně," uvedl.
Mezi zúčastněnými stranami nebude chybět ani Česká pirátská strana, která má i na mezinárodním poli vysoké ambice. „Podíleli jsme se na přípravě stanov, které mají velkou šanci na přijetí. Náš předseda zahraničního odboru Jakub Michálek také hodlá kandidovat do předsednictva PPI,“ řekl Deníku Referendum Jan Podhajský z mediálního odboru ČPS.
Na mezinárodním poli čeští piráti už nejsou žádnými nováčky. „Intenzivně spolupracujeme především s Němci a Švédy, kteří nás tu byli již několikrát navštívit. Vzájemné vztahy udržujeme i se sousedními zeměmi, například na Slovensku jsme se snažili podpořit oficiální vznik tamních pirátů,“ uvedl Podhajský.
Na sjezdu by také měla vzniknout programová deklarace podobná té, kterou piráti přijali před evropskými volbami v Uppsale. „Náš program bude hodně konkrétní, lze předpokládat, že základ bude tvořit snaha o změnu copyrightu a podpora svobodného internetu,“ dodává Jan Podhajský.