Melčák a Pohanka opět v akci: tentokrát v zájmu stavebních firem
Jakub PatočkaSněmovna včera propustila do dalších čtení návrh, který by znemožnil občanům vyjádřit svůj názor ve stavebním řízení. Navrhovatelé? Poslanci Melčák, Pohanka, Sehoř (ODS) a Šimonovský (KDU-ČSL).
Poslanci Miloš Melčák s Michalem Pohankou (nezařazení), nechvalně proslulí z aféry, díky níž vznikla Topolánkova vláda, se znovu pokoušejí upřít občanům práva: tentokrát nikoli na demokratickou politickou reprezentaci, ale na účast ve stavebním řízení.
Spolu s Karlem Sehořem (ODS) a Milanem Šimonovským (KDU-ČSL) navrhli vyloučení klíčového ustanovení ze zákona o ochraně přírody a krajiny, které dovoluje občanům, aby se vyjadřovali k velkým stavebním projektům ve svém okolí. Podle platné legislativní úpravy musí úřad, který určitý stavební záměr povoluje, vyslechnout a zvážit jak návrh stavební společnosti, tak názor a argumenty občanských sdružení. Jak se dnes ukázalo ve Sněmovně, část poslanců by ráda ponechala toto právo pouze stavebním firmám.
„V případě přijetí novelizace by se již občané nemohli vyjadřovat například k plánovanému způsobu výroby v blízké továrně. Vyloučena by byla rovněž možnost veřejnosti připomínkovat způsob, jak budou probíhat stavební práce — kdy a kudy bude během příštích let na staveniště jezdit těžká technika,“ vysvětluje případné důsledky novely Luděk Šikola, právník Ekologického právního servisu.
Pro zamítnutí novely zákona hlasovalo v prvním čtení pouze šestatřicet poslanců. „Při omezené možnosti připomínkování ze strany obcí by ztráta možnosti občanů uplatnit svoje připomínky vedla ke zpochybnění významu celého stavebního řízení a v konečném důsledku také k dalšímu výraznému poklesu důvěry občanů ve veřejnou správu a její rozhodování,“ varuje politiky Kateřina Ptáčková, ředitelka Zeleného kruhu.