Obama a Medveděv podepsali smlouvu o omezení jaderného arzenálu
Vratislav DostálKrátce po poledni podepsali ve Španělském sále Pražského hradu prezidenti USA a Ruské federace dlouho očekávanou odzbrojovací smlouvu. Hnutí Ne základnám upozornilo na nedostatky dokumentu protestním happeningem.
Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali ve čtvrtek po poledni na Pražském hradě smlouvu zpřísňující limity počtu jaderných zbraní. Smlouva definuje, na jakou úroveň mají USA a Rusko zredukovat svůj strategický jaderný arzenál. Posouvá tak limity, které udávaly původní smlouva START z roku 1991 a moskevská smlouva z roku 2002.
USA a Rusko mají do sedmi let snížit počty rozmístěných strategických jaderných hlavic na 1550 z 2200 domluvených v moskevské smlouvě, kterou v roce 2002 podepsali tehdejší prezidenti Vladimir Putin a George Bush.
Počet aktivních nosičů, tedy těžkých bombardérů a mezikontinentálních raket na zemi i na ponorkách, má klesnout na 700. Obě země však mohou disponovat dalšími sto nerozmístěnými kusy této techniky.
„Před rokem jsem hovořil v Praze o své vizi zastavení šíření jaderných zbraní a o svém snu o světě bez jaderních zbraní. Je to dlouhodobý proces, který možná nebude dokončen ani během mého života. Věřím ale, že sledování tohoto cíle nás posune za mentalitu studené války, posílí globální režim nešíření jaderných zbraní a učiní USA i svět bezpečnější," řekl novinářům po podpisu smlouvy Barack Obama.
Dokument, který oba státníci dnes podepsali, má tři části — samotný text smlouvy, protokol obsahující dodatečná práva a povinnosti, které se vztahují k podmínkám smlouvy, a technické dodatky k protokolu. Všechny tři části budou právně závazné.
Smlouvu musí ratifikovat americký Senát a ruská Státní duma. Obama předpokládá ratifikaci smlouvy americkým Senátem ještě letos, rychlou ratifikaci přislíbil i Medveděv.
Pražská smlouva nahrazuje dohodu START z roku 1991. Její platnost skončila loni v prosinci. Nová rusko-americká smlouva je podle oficiálního komentáře součástí Obamovy snahy o větší kontrolu a postupnou likvidaci světového jaderného arzenálu. Doba platnosti smlouvy bude deset let, pokud ji mezitím nevystřídá jiná následná smlouva. Strany se pak mohou dohodnout na prodloužení smlouvy na dobu maximálně pěti let.
Proti summitu USA — Rusko uspořádala iniciativa Ne základnám happening nazvaný Likvidace šrotu není odzbrojení. Asi dvacet účastníků se ráno kolem osmé hodiny sešlo na náměstí Jana Palacha a odtud se aktivisté vydali směrem k Pražskému hradu.
„Naším cílem bylo upozornit veřejnost i politiky, že pokud světové velmoci nechtějí zůstat pouze u obecného poselství a frází o odzbrojování a světu bez jaderných zbraní, je zapotřebí, aby celý proces měl jasný a veřejně vyhlášený harmonogram,“ řekl Deníku Referendum organizátor celého happeningu Jan Rovenský.
I podle expertů citovaných ČTK nepřinesou nové limity až tak dramatické změny v ruském ani americkém arzenálu. Za cennější než redukci zbraní považují zejména změnu v přístupu k rusko-americkým vztahům, s níž přišla právě Obamova administrativa.
Další informace:
ČTK Obama a Medveděv podepsali nové omezení jaderných zbraní